Stichting D e fe n s ie mu s e a 10 de land- en luchtmacht, uitdrukkelijk een 'krijgs macht breed perspectief5' moeten krijgen. Minister J.S.J. Hillen, nu voorzitter van de Stichting Defensie musea, nuanceert dat enigszins.12' Het krijgsmacht breed accent betreft volgens hem vooral de themakamers in het centrale deel van het museum. Voor de marine, het Korps Mariniers, de marechaussee en het Indische militaire verleden kan het publiek elders terecht. Het zijn deze politiek gedragen aanwijzingen die zo hier en daar tot enige discussie leiden. Doel van het nieuwe museum is echter zo veel mogelijk mensen kennis laten maken met de betekenis van de krijgsmacht voor de samenleving. Zo is het militair-cultureel erfgoed van defensie in de nieuwe opzet op aanspre kende en eigentijdse wijze toegankelijk voor een Koolhoven FK 51 'LVA 429' lijks 14 maanden tijd staat het 250 bij 110m grote en 17m hoge gebouw waterdicht overeind. En met de inrichting van de 35.000m2 grote museumruimte is dan al begonnen. De voortgang van het project in 2014 is niet zonder slag of stoot verlopen. Zo wisselde vorig jaar een deel van het projectteam.8' Ook het ophangen van de vliegtuigen leverde enige problemen op waarvoor expertise van buiten moest worden ingehuurd. Operatie 'Hang 'm High' begon met het optakelen van de D.XXI replica in februari 2014 en werd op 20 juni 2014 afgerond.9' Niet iedereen is er even gelukkig mee. En ondanks de snelheid waarin het project werd voltooid, bleek halverwege het jaar dat de opening van het mu seum, gepland in oktober 2014, moest worden uit gesteld naar december. De stichting is op 25 juni 2014 opgericht. Haar taak is 'de bezoekers van defensiemusea door een gevarieerd publieksgericht aanbod in staat te stellen zich een oordeel te vormen over de rol van de krijgs macht in het verleden, het heden en de toekomst. Als basis daarvoor beheert zij het cultureel histo risch erfgoed van de krijgsmacht.'10' Daarmee draagt de stichting feitelijk de extern gerichte museale boodschap van defensie uit 'als on derdeel van het corporate communicatiebeleid11' van de krijgsmacht. Het accent van het Legermuseum en het MLM op Soesterberg, samengevoegd in het nieuwe NMM, zou volgens Van der Knaap behalve op Urtiss P-6 Hawk-1 'ML-KNIL C.319

Spinner | 2015 | | pagina 12