VBI 12 North American F-86F Sabre USAF sn '52-5385' ex PAF 5307 een kortere periode, maar in elk geval gezamenlijk een buitengewone prestatie geleverd. Zó buitenge woon en zó betrokken dat enkelen voor zichzelf een grens hebben moeten trekken. De realisatie van het nieuwe defensiemuseum is een mega samenspel geworden van beleidsvoornemens en dito afspra ken, gedachtewisselingen, meningsverschillen en twijfel. Maar ook geloof dat het in samenspraak en overleg in tal van werkgroepen, stuurgroepen en andere fora wel goed zou komen. Het resultaat mag er dan ook zijn, hoewel de komende maanden best nog wat 'punten op de i' mogen worden gezet. 'Het grote publiek weet de weg goed te vinden', zegt dr. Jan Janssen. 'En wat me vooral blij maakt, is dat het museumconcept zoals het er nu staat, zo goed wordt ontvangen'. Dankzij iedereen die eraan heeft meege werkt, is er nieuwe museale infrastructuur beschik baar gekomen waardoor in elk geval het erfgoed van de militaire luchtvaart in ons land, nota bene op de Bakermat zelf, tot in lengte van jaren behouden kan blijven. NOTEN 1. Een publieke tribune voor de krijgsmacht, Dick Berlijn, Generaal KLu b.d, in Voorwaarts!MARS, Militaire musea in de samenleving, Musea als maatschap pelijke organisaties, Franklin van der Pols en Jaap Willems, uitg. Legermuseum, 2013, p.286, ISBN 978-90-5972-733-5. 2. Publiek-Private Samenwerking (PPS) is een samenwerkingsvorm tussen een overheid en een of meer private ondernemingen. Daarbij werken het Rijk en bedrijven langdurig samen aan infrastructurele projecten. Het doel van deze samenwerking is: kwalitatief betere eindproducten voor minder geld. Taken en risico's worden verdeeld. Elke partij is verantwoordelijk voor de taken die zij het best kan uitvoeren en voor de risico's die daarbij horen. PPS wordt doorgaans vastgelegd in een zgn. DBFM of DBFMO-contract en betreft: Design, Build, Fi nance, Maintain Operate (Ontwerp, Bouw, Financiering, Onderhoud en Beheer). Deze componenten zijn de verantwoordelijkheid van de projectbeheerder, die componenten kan outsourcen naar subcontractors. Hiermee worden genoemde verantwoordelijkheden overgedragen aan marktpartijen met als bedoeling dat meerwaarde wordt gerealiseerd: projecten zijn van dezelfde kwaliteit tegen een lagere prijs of zijn van betere kwaliteit tegen een gelijke prijs. Bovendien kunnen projecten sneller worden opgeleverd. Risico's die samenhangen met overdracht tussen ontwerp, bouw en onderhoud worden hiermee volledig bij de marktpartij neergelegd en door één aanbesteding voor al deze onderdelen worden ook de transactiekosten uiteindelijk lager. (Wikipaedia) 3. Nationaal Militair Museum, een nieuwe bestemming voor de Vliegbasis Soester- berg, dr. J.A.M.M. Janssen, directeur MLM, in Onze Luchtmacht, 65e jg, nr.1, feb /mrt 2013, p.16. 4. Het voornemen om het Museum Bronbeek onder te brengen in de Stichting Defensiemusea is in 2010 ingetrokken. Aanleiding daarvoor is het besluit om het Indisch Herinneringscentrum op Landgoed Bronbeek te vestigen dat een vergaande samenwerking aangaat met het Museum Bronbeek (Nota Veteranen- zorg dd. 7 juni 2010, Kamerstuk 30 139 nr. 75). 5. Brief Staatsecretaris C. van der Knaap van Defensie aan Voorzitter Tweede Kamer, Vaststelling begrotingsstaten van het Ministerie van Defensie (X) voor het jaar 2006, nr. 127 dd. 10 juli 2006. 6. Brief Minister J.A. Hennis-Plasschaert van Defensie aan Voorzitter Tweede Kamer, nr. BS2013030379 dd. 7 feb 2014, Oprichting Stichting Defensiemusea. 7. PPP: Public Privat Partnerships. 8. Notities van de Voorzitter, Freek Groen, Voorzitter Vrienden van de Militaire Luchtvaart Collectie, Spinner 53, juli 2014, p.2, uitg. Stichting Vrienden van de Militaire Luchtvaart Collectie. 9. Museumbezoek, Operatie 'Hang 'm High', de inrichting van een nieuw museum, drs. Arno van der Holst, Verenigde Vleugels, tijdschrift voor de Nederlandse en Belgische luchtvaarthistorie, 16e jg, nr. 5 sep 2014, p.24. Stichting Verenigde Vleugels Oegstgeest, uitg. Hein van Meerten. 10. Kamerstuk Staten-Generaal 2013-2014, 33864 nr. A/1 Oprichting Stichting Defensiemusea dd. 12 feb 2014. 11. Corporate communicatie is een instrument van het management waarmee op een zo effectief en efficiënt mogelijke manier, alle bewust gehanteerde vormen van in- en externe communicatie zodanig op elkaar worden afgestemd dat een positieve basis ontstaat voor communicatie met de doelgroepen waar men een afhankelijkheidsrelatie mee heeft. 12. Brief Minister drs. J.S.J. Hillen van Defensie aan Voorzitter Tweede Kamer, nr. BS2012013639 dd. 7 mei 2012, Voortgangsrapportage Herinrichting Museaal Bestel Defensie. 13. Public Affairs is de strategische managementfunctie waarmee wordt ingespeeld op kansen en bedreigingen die voortkomen uit politiek-maatschappelijke veran deringen, processen van publieke meningsvorming en politieke besluitvorming. 14. Nationaal Militair Museum (Soesterberg), Marinemuseum (Den Helder), Marin iersmuseum (Rotterdam), Marechausseemuseum (Buren). 15. Notities uit het museum, Werken aan de Toekomst, Afscheid, Dr. J.A.M.M. Jans sen, Directeur MLM, Spinner nr. 52, apr 2014, p.2 uitg. Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum. Overige bronnen: Tender als Wapenwedloop, Martin Schellekens, Bid director PPP Heijmans, in Over- ruimte (een initiatief van Heijmans), Internet, 10 mei 2012. Brief Minister van Defensie aan Voorzitter Tweede Kamer, nr. BS2014033805 dd. 12 nov 2014, Stand van zaken Defensiemusea.

Spinner | 2015 | | pagina 14