20 Dit zijn ze: I Adspiranten Rijksopleiding 1 J. W. Th. Bosch J. Bak H. Doppenberg O.Koen G. de Haas D. de Koning H. Holtz A. Langelaar D. Janzee N. Steenbeek J. v.d. Kooy J. Stroeve L. F. Loohuizen A. van Ulsen H. J. van Overvest H. Vermaat W. Rooseboom G. v. Schaik H. Simons G. Steen B. v.d. Stok D. van Wijk N. Woensdregt D. van der Zee En hier licht ik het doopceel van een aantal van hen: Mr J. W. Th. Bosch. In zijn werk draagt hij vier banden en soms twee vliegerkruizen en een D.F.C., waar hij terecht trots op is, maar waar hij nooit over spreekt. Zijn hobby en zwak zijn auto's. Tussen de bedrijven door voltooide hij zijn rechtenstudie. Gedurende de oorlog was hij te Londen, bij de RAF. waar hij zijn onderscheidingen verdiende. Toen ik hem daar omstreeks Kerstmis 1944 ontmoette, droeg hij de kleine Pathfinderswing. Een maand of twee later zat zijn eerste tour erop. Het was de tijd van de dagelijkse propaganda-bombardementen op Berlijn. "Ik ga maar door, jong, het is verrekt vervelend, maar het moet nu eenmaal gedaan worden", zei hij. En hij deed het: vijf en zestig keer. Jan Bosch (rechts) met zijn navigator in Engeland voor zijn Mosquito Ir H. Doppenberg, enthousiast zweefvlieger uit de begintijd, serieus studerende knaap, die een van de eersten was die getrouwd was en het al die tijd gebleven is met dezelfde vrouw! Een "accident free record" dus; altijd een aanbeveling voor een vlieger. Dop vloog goed en safe. Een keer heb ik hem buiten zijn schuld een propeller zien kraken en een vleu geltip. Dat was in een van die beroemde landingen op Schiphol, op het middenstuk over de gebouwen, waar negen kisten naast elkaar moesten landen. Doorstarten betekende een blamage voor de JaVA, die nooit meer uitgewist werd; dus liever sterven. Dop landde kort links langs de baan; moest echter ver doorrollen, want er waren nog acht anderen naast hem. Hij liep uit op wat nu baan 23 is en de D-17, die met zijn staartsteun geen zijdelingse weer stand had op het beton, zwaaide rond en stond op zijn neus. Dop hing met zijn volle 1,96 m aan de cockpitrand te aarzelen of hij zich wel zou laten vallen. Het was geen gezicht. Gelachen dat we heb ben. Hij kreeg voor het neerschieten van een Me-109 en verschillende andere gevechtsacties de Bronzen Leeuw, de op een na hoogste onderscheiding die we in Nederland hebben. Dat weegt ruim op tegen een propeller en vleugeltip. Jan Bosch, Herman Doppenberg en Henk van Overvest op de Kooy Met Govert de Haas had ik dezelfde instructeur D. Lambermont. Hij was de jongste van de opleiding. Een tikkeltje eigenwijs, had hij soms moeite met en kele andere, even eigenwijze maar oudere jaargeno ten. Hij vloog prima, maar mocht niet naar de JaVA wegens een vete tussen zijn instructeur en degene, die ons de eindopleiding voor de JaVA gaf. Maar hij hoorde er wel en we hadden hem er graag bij gehad. In Indië in 1941 - 42 bewees hij een jachtvlieger in hart en nieren te zijn. Hij vloog en vocht met Brew- ster Buffalo's, flying beer barrels, underpowered,

Spinner | 2015 | | pagina 22