21 Echard gewonnen had, zonder bergervaring, uitslui tend op dead reckoning en guts, legde het af tegen een éénmotor-vlucht beneden safety speed en met hem Dick Janzee. Daarna was het spreekwoordelijk geluk van Jaap van der Kooy werkelijk op. Hij vloog met een kleine Ryan tegen een berg op Java. Wat de Noordzee niet had kunnen bereiken na een duik met vol motor, deden de bomen op die helling, die net iets steiler was dan de klimhoek van de Ryan. W. Rooseboom was ook een zweef-vliegenthousiast uit de Maaldrifttijd van 1933. In de opleiding werd hij wel een beetje genegerd nu en dan, maar dat werden we om beurten. Hij vloog op C-5 bij een van de verkenningsgroepen. De doodsstrijd van zijn machine werd de zijne: tien lange minuten draaide hij wolkje in wolkje uit, om drie flinke jongens in Messerschmitts te ontwijken en zijn opdracht uit te voeren. Het wolkje loste op. Hij kreeg met zijn waarnemer posthuum het vlie- gerskruis. Govertje Steen vond de uitdrukking uit "Dat plait niet voor je mentalitait, jonge". Wat wel voor de zijne pleitte, was dat hij op 10 mei met een D-21 waarvan de mitrailleurs defect bleken, opsteeg en toen maar weer tussen de bommen landde, een an dere nam en daarmee doorvocht. Hij landde die op het strand bij Scheveningen, omdat, zoals hij zei. er op Ypenburg geen plaats meer was tussen de bom- trechters en dooie moffen! Hij presteerde het, om vlak na de stunt van Leegstra en Vos een nog grotere uit te halen. In een Fokker T-8W torpedovliegtuig startte hij in mei 1941 onder de neus van de Duitsers naar Engeland. Had nog nooit in een watervliegtuig gezeten. Hij kreeg in Engeland een "refresher" en ging naar de Spitfires toe. Hij kreeg nog meer, na melijk "prize money" voor de machine, die hij op de Duitsers had buitgemaakt: £500. Toen nam Govertje (Links) Govert de Haas werd gezagvoerder bij de KLM en vloog met een Constellation de eerste KLM-vlucht naar Indië via de Mauritius-route (Midden) Bob van der Stok. Zijn verhaal is opgetekend in het boek 'Oorlogsvlieger van Oranje' (Rechts) Tonie van Ulsen maakte carrière bij de KLM en be schreef zijn belevenissen in het boek 'Uit de vlucht gegrepen' under-armed en tegen een overmacht aan Zero's. Govert vliegt nu bij de KLM en moge hij er nog lang en gelukkig leven. Dick Janzee en Jaap v.d. Kooy moeten eigenlijk samen behandeld worden. Van Jaap van der Kooy zei eens de kapitein (v. W. P.): "Jongetje, jij hebt al je geluk opgesoupeerd." Dat "souper" vond plaats op maandagmorgen 15 Augustus 1938 te Haamstede. Jaap zat links in de escadrille en zag, oh schrik, meis jes op het strand, honderd meter onder zich en hij zag géén badpak. Hij nam een duik om te zien of hij zijn ogen geloven kon. Dat kon hij niet, want de D-17 zette iets verder door, dan hij bedoeld had en ging met tweehonderd "de plomp" in. Jaap zat erg goed vast en dat redde hem. Hij kwam even later als een duveltje uit een doosje uit de machine en zwom naar de kant. In het ongevalsrapport schreef hij, dat hij bij een flauwe bocht in de remous van de leider kwam, naar beneden klapte; dat de motor kotste en hij de zaak net niet meer kon vlak trekken. Men slikte het op Soesterberg, niet echter onze kapitein, die was geen desk pilot, maar een deskundige pilot. Voelt u de kleine nuance? Later waren Jaap en Dick samen in Indië. Op een ochtend zou Jaap een Lockheed naar Australië vlie gen als tweede. Hij kon moeilijk en vroeg aan Dick of hij de vlucht wilde maken. "O.K." zei Dick. In de start op Bali sloeg er een motor af en Schott, de grote man die bij een Alpenvlucht in 1927 de Coupe

Spinner | 2015 | | pagina 23