Van JSF naar F'35 Lightning II Van JSF naar F-35 Lightning II 27 inclusief verzendkosten. Verkrijgbaar door overma king van het bedrag, naar NL31 INGB0003127421 of NL82ABNA089 271 0551 t.n.v. L.H. Boerman te Zwam- merdam, e-mail info@dutchprofile.nl; www.dutch- profile.nl maar het boek is o.a. ook verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop, Aalsmeerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven. Hans Berfelo Pieto van Buysen, Van JSF naar F-35 Lightning II. Nieuwe 'Stealth'-jager voor de Koninklijke Luchtmacht. Uitgegeven door Violare, het luchtvaartonderdeel van Lanasta, Emmen. ISBN 978-90-8616-135-5. Het boek is gebon den en heeft 208 bladzijden in een harde kaft. De ruim 570 foto's zijn voornamelijk in kleur. Van de veel bekritiseerde F-35 Lightning II, in de volks mond beter bekend als JSF oftewel Joint Strike Fighter', vliegen momenteel al meer dan honderd exemplaren in drie verschillende uitvoeringen - F-35A/B/C - op (test)bases in de Verenigde Staten. Ter voorbereiding van de operationele status maken vliegers van meer dere landen, waaronder Nederland, zich momenteel onder sterk wisselende omstandigheden vertrouwd met de vliegeigenschappen van deze geavanceerde Mach 1.6 jager. Door allerlei vertragingen breekt dan eindelijk dit jaar het grote moment aan, waarop een Amerikaans squadron als eerste F-35 jager operationeel verklaard wordt, zij het wel met een aantal beperkin gen. Nadat vanaf 2019 de eerste reeks van acht F-35A's bij de Koninklijke Luchtmacht is ingestroomd met Leeuwarden als thuisbasis, breekt drie jaar later dan dit moment ook voor ons land aan. Maar dan moet begin 2015 eerst nog wel de feitelijke bestelling de deur uitgaan. Want in tegenstelling tot wat menig een vermoedt, is tot nu toe alleen nog maar besloten om de F-35A als opvolger voor de stokoude Neder landse F-16 te kiezen. Voor een order van de te ver werven toestellen moet de Tweede Kamer nog een definitief fiat geven aan de D-brief van het Defensie Materieel Proces (DMP). De ontwikkeling van de F-35 Lightning II van vlieg tuigfabrikant Lockheed Martin heeft een zeer lang traject moeten afleggen, voordat er een toestel uit te voorschijn kwam, zoals dat op de dag van vandaag rondvliegt. Voor de geboorte' van de F-35 moet men helemaal teruggaan naar het begin van de jaren '70 van de vorige eeuw. Toen werd de nieuweling voor gesteld als een goedkope 'stealth'-opvolger voor een hele reeks Westerse jagers, waaronder ook de F-16. Maar door de invoering van onder andere allerlei technische hoogstandjes is daar uiteindelijk weinig van terechtgekomen. Daardoor is de stukprijs van een gebruiksklare F-35A in prijspeil eind 2014 opgelopen tot circa 89 miljoen. Dit is al een stuk minder dan het bedrag dat Nederland indertijd voor haar eerste en tweede testmachine, respectievelijk 157,9 en 119,4 miljoen, heeft moeten neertellen. Hieruit blijkt duidelijk dat er sprake is van een neergaande lijn in de ontwikkeling van de stukprijs. Het streven is er uiteindelijk dan ook naar dat omstreeks 2020 bij Lockheed Martin een F-35A voor ruim 64 mil joen de deur uitgaat. Dit zou dan betekenen dat afnemers een toestel met de capaciteiten van een vijfde generatie voor de prijs van een vierde gene ratie krijgen. Als dat lukt, wordt ook gelijk de ja renlange geuite vrees van een haast onbetaalbaar gevechtsvliegtuig zoveel mogelijk bezworen. Behalve financiële perikelen werd het JSF project ook nog geteisterd door talrijke akkefietjes. Al die ontwikkelingsproblemen komen in het boek Van JSF naar F-35 Lightning II uitvoerig aan bod. De omstreden 'System Development and Demonstration Phase' (SDD-fase) van 's werelds meest geavanceerde high tech wapensysteem zorgde niet alleen voor een grote

Spinner | 2015 | | pagina 29