GROOT VLIEGERFEEST IN HET VOORJAAR! 28 internationale imagoschade, maar had ook tot ge volg dat er enorme vertragingen en mede daardoor ook aanzienlijke kostenoverschrijdingen optraden. Dat is voornamelijk toe te schrijven aan de vele no viteiten die in deze vijfde generatie jager zijn ver werkt. Naast de 'stealth'-configuratie, die de machine voor bestaande grond- en vliegtuigradarsystemen deels onzichtbaar maakt, is de F-35 meer dan gelijk soortige gevechtsvliegtuigen een vliegende computer met voor de vlieger ongekende mogelijkheden wat betreft navigatie, wapencontrole, zelfverdediging en situational awareness. In een conflictsituatie zal hij niet snel door een tegenstander worden verrast. Behalve dat in Van JSF naar F-35 Lightning II natuur lijk de meeste aandacht wordt besteed aan de drie hoofdrolspelers - F-35A/B/C - met alles wat daarbij hoort, blijft ook de participatie van het Nederlandse bedrijfsleven en de kennisinstituten aan het F-35 me- gaprogramma, waarvan Nederland sinds halverwege 2002 partner is door een eenmalige bijdrage van US$ 800 miljoen op tafel te leggen, niet onbelicht. Het met ruim geïllustreerde boek is tot nu toe de meest uitgebreide publicatie die over de ontwikke ling van de 'Joint Strike Fighter' is verschenen. Het belicht in een groot aantal hoofdstukken werkelijk alle aspecten van dit omstreden gevechtsvliegtuig. De auteur heeft er alles aan gedaan om eventuele vaktermen zo goed en zo kwaad als dat ging te om zeilen en waar dat toch niet lukte, nader toegelicht. Daardoor is het niet alleen voor luchtvaartenthousi asten, maar ook voor minder goed ingevoerde be langstellenden een prettig en lezenswaardig boek. Het boek Van JSF naar F-35 Lightning II kost Eur 38,95 exclusief verzendkosten bij de uitgever, voor meer informatie www.lanasta.com, maar het boek is o.a. ook verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop, Aals- meerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven. Net zoals in 2005 en 2010 organiseert Commodore-vlieger Steve Netto met zijn team weer een grote "Fighter Pilots Call". Dit maal in het spiksplinternieuwe Nationaal Militair Museum - 'NMM' - op het terrein van onze 'bakermat', ook wel vliegbasis Soesterberg geheten. Dat gebeurt op vrijdag 10 April a.s. De organisatie beschikt over een e-mail adressenbestand van bijna 900 ex- en actieve jachtvliegers die bij de Koninklijke Luchtmacht en destijds bij de Marine Luchtvaartdienst fighters hebben gevlogen. In het NMM hangen nog een Seafury en een Seahawk deklandingsjager aan stalen kabels aan het plafond. Naar verwachting komen er rond de 500 vliegers naar het centraal gelegen Soesterberg. Wij hopen de demo F-16 om exact 17.00 uur overhead te hebben. Bij KLM en Transavia vliegen nog veel ex-jachtvliegers en die zijn natuurlijk allemaal van harte uitgenodigd Er is een uitgebreid programma opgesteld dat om 16.00 uur in het NMM begint. Zie hiervoor www.jachtvliegers.com onder de tab 'Laatste nieuws' ook met route gegevens e.d. Om 18.00 uur gaan we naar de opgeknapte 'historische' Hangar 8 uit de jaren '30 voor het echte feest. Er is gelegenheid voor 250 gratis overnachtingen in het 'Wolfhound gym' op het Wallaard Sacre kamp. Dus tijdig opgeven: Op is Op! Daar staan veldbedden, zelf slaapzak/kussen meenemen. Busvervoer heen en terug is aanwezig dus de auto kan daar blijven staan. 's Morgens biedt de organisatie een gratis ontbijt aan in 'De Brik' op Camp New Amsterdam. De inschrijving is vanaf midden januari 2015 geopend. E-mails worden verzonden. Bij geen ontvangst stuur dan je nieuwe e-mailadres naar: barneybooij@hetnet.nl. Vragen naar Jachtvliegers@outlook.com

Spinner | 2015 | | pagina 30