van de NMM website, sponsort onze stichting in natura door het ontwikkelen van het SVNMM logo en het inrichten van onze website. Als voorzitter mocht ik dit prachtige cadeau op 3 december in ontvangst nemen. Voor zover u dit bericht niet leest op de mooie website: kijk op www.vriendennmm.nl en bewonder de professionele uitstraling. De WG Communicatie Werving vult de website en werkt aan de opzet van een nieuwe periodiek voor het NMM. De SVMLC zal in ieder geval in 2015 nog zorg dragen voor uitgave van de Spinner. Vanwege de kosten en de benodigde capaciteit is het de vraag of het handhaven van 2 periodieken haalbaar is. We gaan ons daar komend jaar over buigen. In dit licht wil ik graag de aandacht vestigen op de behoefte aan vrienden die het beheer van de websites van de SVNMM en de SVMLC op zich zouden willen nemen. De Website is nog lang niet gevuld en als u denkt ons te kunnen helpen: meldt u aan bij het bestuurs- secretariaat. Tot nu toe deden we als Bestuur van de Stichtingen Vrienden MLM en LM rechtstreeks zaken met de directie van het museum. De Operationele Comman danten hadden dankzij hun directe lijn met de mu seumdirectie grote affiniteit met de museumcollecties. In de nieuwe situatie is er 'op afstand' een Stichting Defensie Musea, waaronder de directies van alle militaire musea vallen. Tevens is de organisatie van het NMM verzakelijkt. Een commerciële partner, die daarvoor en daardoor ook zeggenschap krijgt, neemt de exploitatie over van alles wat niet de museale collectie betreft. Zo is er geen mogelijkheid meer om de winkel te exploiteren. Daarmee is de belangrijkste inkomstenbron van de SVMLM opgedroogd. Het is de conservatoren van het NMM gelukt om in 2014 nog een Arma, het oorspronkelijk door het Legermuseum uitgebrachte jaarboek en nu verbreed, uit te brengen. Helaas is nog niet zeker of er in de nieuwe opzet voor de conservatoren steun en ruimte is om ook in 2015 voldoende artikelen bij elkaar te krijgen. Als dat niet het geval is, wordt uitgifte onmogelijk. In de gevraagde jaardonatie is de prijs van Arma dan ook niet inbegrepen, u wordt hierover z.s.m. nader geïnformeerd. Tot nu toe is de toegang voor vrienden gratis. Maar of dit in de toekomst ook haalbaar is, moet nog blijken. Het bestuur (Werkgroep Financiën) zal zich hierover in 2015 samen met de Vriendenstichtingen van de overige Defensiemusea, het management van het NMM en het management van de Stichting De fensie Musea moeten buigen. Gelukkig verliep de eerste kennismaking van het bestuur met het nieuwe management heel prettig en constructief. Voorlopig is voor 2015 afgesproken dat de toegang voor vrienden, veteranen- en defensiepas houders gratis is. Ook is er ruimte om in het NMM vrienden evenementen te houden. Na de succesvolle opening biedt ons nieuwe museum volop kansen voor nieuwe ontwikkelingen. Vrienden met affiniteit voor het leger, de militaire luchtvaart of de krijgsmacht in het algemeen, zullen zich be trokken voelen bij het NMM. De vriendenstichtingen helpen het museum bij aankopen van objecten en ondersteunen het museum met nieuwe projecten. Zo kon de SVNMM, nog uit de fondsen van de voor malige SVLM, een cavalerievaandel uit de periode van ons eerste Koninkrijk aankopen. We zoeken nog een gelegenheid om het formeel aan te bieden maar het is al in het museum te bewonderen. Ik ben er van overtuigd dat het museum tegenover dergelijke bijdragen een goede tegenprestatie zal zetten. Het is zaak om de Vrienden bij elkaar te houden. Het spreekt voor zich dat er nogal wat is veranderd t.o.v. wat we in het verleden bij het Legermuseum en het Militaire Luchtvaart Museum hebben meegemaakt. De tijd staat niet stil en als we als Vriendenstichting ons werk goed willen blijven doen, zullen we met onze tijd en met ons museum moeten mee evolueren. Een goed begin is het bezoeken van het NMM. Een dag zal veel te kort blijken. Vrienden kunnen echter onbeperkt gebruik maken van hun vrije entree in 2015. Zó leer je alle facetten van het museum kennen. Het Leger en de Militaire Luchtvaart in het NMM zijn niet beperkt tot de middelenhal en de static show buiten. In alle themakamers vinden we er iets van terug. Met de hier opgedane kennis kunt u zich als waar ambassadeur voor het Nationaal Militair Mu seum presenteren. Nog één tip: heeft u een museumjaarkaart? Gebruik deze als u het museum bezoekt, dan steunt u het museum nog meer. Ik wens u een goed museumjaar! Freek Groen Voorzitter Stichting Vrienden Nationaal Militair Museum Voorzitter Stichting Vrienden Militaire Luchtvaart Collectie

Spinner | 2015 | | pagina 4