Krijgsmacht en samenleving Geschiedenis doet er toe Poortwachter Luchtmachtkapel Hedwig Saam spreekt in haar welkomstwoord over de betekenis van het NMM. 'Het NMM laat zien dat vrede een niet vanzelfsprekend goed is. Het laat de waardevolle rol zien die de krijgsmacht speelt in de samenleving'. Het nieuwe museum, waarin het oude Legermuseum uit Delft en het Militaire Luchtvaart Museum van Kamp van Zeist zijn opgegaan, laat de verbondenheid zien tussen de krijgsmacht van toen en nu met de maatschappij van vandaag de dag. In de naam van het nieuwe museum herkennen we nog iets van vroeger. Alleen het woord 'Luchtvaart' is weggevallen. In plaats daarvan is het nu een Nationaal museum geworden. Ook de minister van defensie gaat bij de opening van het NMM in op het aspect maatschappij en krijgsmacht. 'Het Nationaal Militair Museum herinnert ons er aan dat leger en vloot tot de Geen nazit, maar een geanimeerde staande receptie. komt de koninklijke Volvo XXL niet. De enorme museumhangar blijkt een vesting te zijn waar ko ning noch krijger zo maar kunnen voorrijden. Laat staan een bezoeker die zijn mobiliteit alleen aan een rolstoel te danken heeft. Het miezert wat en er staat een strak windje. Langs het looppad militairen in historische uniformen. Twee van hen staan in een manshoge schuttersput. De Koning aarzelt even als hij de mannen ver beneden zich ziet. De schaterlach van een paar honderd genodigden die het TV beeld in de museumhal zien, heeft hij niet gehoord. Paul van Vlijmen, algemeen directeur van de Stichting Defensiemusea en mw. Hedwig Saam, directeur NMM, begeleiden Zijne Majesteit met ferme pas naar binnen. De koning moet het gezien hebben: niks geen KLu poortwachter als je het militaire museum binnenkomt. Onderweg links en rechts wel vijf groene rupsvoertuigen en voor de deur een Leopard. Drs. Dirk Staat, conservator Public History, legt uit. 'Er is voor gekozen om langs het glooiend terrein enkel legervoertuigen te plaatsen. De vliegtuigen staan aan de rolbaankant'. Maar daar lopen geen bezoekers als ze vanaf de parkeerplaats op weg zijn naar de ingang van het museum. Ver weg aan de zijkant van het museum staat nu een nep Spitfire. De Sabre en de Delta Dagger langs de rolbaan buiten zien de bezoekers pas als ze in de museumhal binnen zijn. oudste instellingen van de Nederlandse staat behoren. Het NMM vertelt èn verbeeldt het verhaal van ons militaire verleden. Die geschiedenis doet er toe en blijft ons achtervolgen, bezighouden, verontrusten, boeien, ontroeren en fascineren. Het Nationaal Militair Museum is dan ook een erkenning voor het werk van de Nederlandse krijgsmacht', aldus minister Jeanine Hennis- Plasschaert in een inhoudelijk uitstekende toespraak die jammer genoeg veel te snel werd uitgesproken. Op de terugweg kon uit het radionieuws worden opgemaakt waar die haast vandaan kwam. De minister had nog diezelfde middag wel wat meer van doen met de Tweede Kamer.... Een van de hoogtepunten tijdens de opening is de indrukwekkende première van de audiovisuele presentatie 'Eén Leven' over de betekenis van de

Spinner | 2015 | | pagina 6