Bakermat Slachtoffer De openingshandeling wordt door de koning zelf verricht. Een onderdeel van het NMM logo dat vanuit het plafond heel precies naar beneden zakt, moet passen in de rest van het logo. Dat is al in onderdelen door de verschillende groepen militairen naar het podium gebracht. De koning mag de de linker poot van de 'N' in het logo monteren. Daarmee wordt het museum voor geopend verklaard, wat Zijne Majesteit bijna schijnt te vergeten. Na afloop leiden Hedwig Saam, Dirk Staat en Paul van Vlijmen de koning rond. Twee dagen later maakt het grote publiek kennis met het NMM. Een Apache van het 301 Sqn van het Defensie Helikopter Commando die dan verschillende demonstraties uitvoert, herinnert iedereen nog even aan de historie van Soesterberg dat, nog steeds, de bakermat van de Koninklijke Luchtmacht is. Voor de Vrienden van de Militaire Luchtvaart Collectie herinnert de locatie van het NMM exact aan de plek waar op woensdag 3 juli 1968 in Hangar-3 het Luchtmachtmuseum werd geopend. in Deh Rawod, Afghanistan. Ze vertelt in de film wat haar en haar luitenant is overkomen. In één oorverdovende klap is de luitenant weg. Zelf ligt ze op de grond en ziet direct wat er met haar mis is. In de grote museumhal kun je een speld horen vallen. Terwijl de beelden op het scherm elkaar afwisselen, loopt een kleine groep KL-militairen rustig het podium op. Als laatste bereikt ook Jaaike Brandsma het podium, in uniform, mèt kunstbeen. De zaal slikt even een brok weg. Het is alsof ze zo uit het beeld is gekomen, zoals ze daar staat. Dat is óók de dynamiek van de krijgsmacht. Tegelijkertijd dringt bij iedereen het besef door wat hechte en onvoorwaardelijke kameraadschap, tomeloze wilskracht en niet aflatend doorzettingsvermogen toen en nu nog steeds voor haar en haar peloton betekenen. 'Eén leven' is een uitermate boeiende, zeer aansprekende en zo te zien de beste filmpresentatie die Defensie ooit heeft laten maken. Nederlandse krijgsmacht en de inzet van de men sen die er dienen. Tegelijkertijd presenteren zich verschillende groepen militairen op het podium al naar gelang het krijgsmachtdeel dat in beeld is. De problematiek rond geweld en leven en dood bij uitzendingen wordt in de presentatie niet geschuwd. Het audiogedeelte van deze hoogstaande visuele presentatie komt live van de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht. In de dynamiek van haar eigen ijzersterke sound waarmee zij al vele decennia grote bekendheid geniet, speelt de kapel 30 minuten lang, exact synchroon met de wisseling van de beelden op het doek. Een buitengewoon grote muzikale presentatie, zeker als de dirigent met zijn rug naar het filmdoek staat. Maar de meeste indruk maakt toch wel de militair die op 12 juli 2007 een bermbomaanslag overleeft

Spinner | 2015 | | pagina 7