Hechte band McDonnell-Douglas F-15A Eagle USAF 32nd FG de collecties in het Legermuseum en het Militaire Luchtvaart Museum ernstig te wensen overlaten. Ook de depotsituatie is zorgwekkend. De nota wordt zowel bij de Land- als bij de Luchtmacht hoog opgeno men. De kwaliteit van het beheer van de collectie is in het geding. Dr. Jan Janssen, kort daarvoor be noemd tot directeur van het MLM, realiseert zich dat 'de collecties op termijn onherstelbare schade kunnen oplopen'. Het duurt dan ook niet lang voordat de eerste oplossingen op beide krijgsmachtdeelstaven worden geventileerd. Volgens generaal Dick Berlijn1' spreekt men al in 2000 'schoorvoetend over een gezamenlijk museum.' In die tijd worden bij de krijgsmacht grote bezuinigingsoperaties gepland waarbij heel wat gebouwen en terreinen vrijkomen. In 2001 wordt voorgesteld om het Legermuseum en het MLM te verhuizen naar de Bernhardkazerne in Amersfoort. Land- en luchtmacht zouden dan ieder hun collecties in een eigen vleugel van een nieuw museumgebouw kunnen onderbrengen. Naast een overzichtelijke in- en outdoor static show van militaire vliegtuigen, veel bijzondere tentoon stellingen en jaarlijks ruim over de 100.000 bezoek ers, heeft het Luchtmachtmuseum, in mei 1980 op gevolgd door het MLM, sinds 1968 de luchtmacht en verschillende civiele organisaties daaromheen een uitstekend platform geboden voor tal van communi catieve en representatieve activiteiten. Veel belang stellenden, (oud-)luchtmachtmilitairen, luchtvaar tenthousiasten en zeker ook de Vrienden van het MLM, hebben daardoor een hechte band gekregen met het MLM, de militaire luchtvaart collectie en de mensen die er in dienst waren. Ook generaal KLu b.d. Dick Berlijn onderkent die grote betrokkenheid van velen binnen en buiten de luchtmacht. Aanvan kelijk zijn er dan ook wel wat strubbelingen over het samenvoegen van de museumcollecties van land- en luchtmacht. Ook in de top van de luchtmacht zijn op zeker moment de wenkbrauwen gefronst. Maar 'gevoelige onderwerpen kunnen niet worden wegge moffeld in een museum', aldus generaal Berlijn.1) Soesterberg In 2003 wordt bekend dat de vliegbasis Soesterberg vijf jaar later wordt opgeheven. Daarmee komt ook de bakermat in beeld als mogelijke locatie voor een nieuw defensiemuseum. In eerste aanleg is het de snel beschikbare infrastructuur waarom zowel Land- als Luchtmacht de voorkeur aan Soesterberg geven. Later blijkt echter dat men financieel veel beter af is met de sloop van het hele gebouwencomplex en de bouw van een nieuw museum areaal. Zeker als de bouw wordt opgezet als een PPS (Publiek-Private Samenwerking) project.2'

Spinner | 2015 | | pagina 9