8 het vliegkamp Soesterberg naar het Marine Vlieg kamp de Mok en maakte een geslaagde landing op het strand. Vanaf dit vliegkamp werden met de Admiraal en de Chef van zijn Staf rondvluchten gemaakt boven de stelling Den Helder. Het landingsterrein maakte in deze twee dagen een zeer goede indruk. Eind juni kwamen vier Thulins met de registraties D-1 t/m D-4 op de Mok aan. Op 3 juli ging de enige nog vliegklare Farman F-22 A-3, bestuurd door bootsman J.G. de Wildt over de kop, waardoor de opleiding gedurende tien dagen kwam stil te liggen. toen aanwezig de Friedrichshafen FF-29 S-1 en de Friedrichshafen FF-33J V-1, de Rumpler 6B-2 U-1 en de Friedrichshafen FF-19 R-1. Op 4 september kwam de eerste uitbreiding vanuit Schellingwoude. Het was de geïnterneerde Sopwith Baby seaplane T-1 en gevlogen door LTZ Nieuwen- huis. Bij de landing op de Mok werd het vliegtuig beschadigd. Het tweede geïnterneerde vliegtuig was de White Thomson vliegboot met de registratie G-1. Deze werd gevlogen door de LTZ Thomson. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan Den Helder werd 's-middags een vliegdemonstra- tie gegeven vanaf het Marine Vliegkamp de Mok. Er werd gevlogen met de White Thomson G-1, de Friedrichshafen FF-33J V-1 en de Friedrichshafen FF-29 S-1. De vliegers waren resp. de LTZ's Thomson, Nieuwenhuis en Vreede. Op 7 september viel de Friedrichshafen FF-29 S-1 en bestuurd door Bootsman J.G. de Wildt van geringe hoogte in zee. Het vliegtuig was dusdanig beschadigd dat alleen de motor nog kon worden gebruikt. Op 21 augustus werd het Marine Vlieg kamp De Mok officieel 's-middags om 2.00 uur in dienst gesteld. Er waren De Sopwith Baby 'T-1' werd op Soesterberg gerepareerd en van nieuwe bekleding voorzien De Friedrichshafen FF19 'R-1' De eerste aspirant vliegers en waarnemers werden als Marine Detachement bij de Luchtvaartafdeling te Soesterberg opgeleid. Op de Mok vond daarna de aanvullende opleiding op watervliegtuigen plaats. Aangezien de Marine luchtvaartdienst een verken ningsorgaan ten dienste van de vloot was, werden ook de aspirant waarne mers nu op de Mok opgeleid. Op 24 juli sloeg de Thulin K D-1 bij aankomst uit Soesterberg, tijdens de landing op het strand van het vlieg kamp de Mok, over de kop en ging in reparatie. De Thulin's K D-4 en D-5 stonden in de hangaar te wachten op de komst van de 80 pk Thulin motoren uit Zweden. Gelukkig zorgde de oorlog voor aanvulling van het watervliegtuigenbestand. Op 24 september werd in de Wielingen een noodlan ding gemaakt door de tweemotorige Gotha WD-11 No.1212. Het vliegtuig werd geïnterneerd en voorzien van de registratie M-1. Dezelfde dag maakte eveneens in de Wielingen de Friedrichshafen FF-33L No. 1581 een noodlanding, werd geïnterneerd en overgebracht naar het Marine Vliegkamp de Mok. Het toestel werd in dienst gesteld en voorzien van de registratie V-3. Op 26 september

Spinner | 2015 | | pagina 10