Van de MLD Gotha WD-11 bestaat geen goede foto: hier een Duits exemplaar werd door een botter uit Den Helder een op de Noordzee ronddrijvend Engels watervliegtuig, een Short 184 op sleeptouw genomen en in Den Helder binnengebracht. Deze werd gerepareerd en op de Mok in dienst gesteld met de registratie K-1. Op 31 oktober werd de Friedrichshafen FF-33J V-2 bij een noodlanding in de Texelstroom zwaar bescha digd maar kon weer worden gerepareerd. In de hangar van het vliegkamp de Mok werd het steeds voller daar inmiddels de Thulin jachtvliegtui gen D-6 t/m D-10 alsmede het Thulin lesvliegtuig B-3 nog zonder motoren waren afgeleverd. Op het vliegkamp Schellingwoude waren inmiddels de in Amerika bestelde Wright Martin R en S afge leverd. Zij werden voorzien van de registraties H-1 en H-2 en J-1 t/m J-4 en op 19 en 20 oktober overgevlogen naar het Marine Vliegkamp de Mok. Door de grote verscheiden heid aan watervliegtuigen waarmee de Marine Lucht vaartdienst vloog kon men een goede vergelijking maken. Het bleek dat de Duitse vliegtuigen een veel betere zeewaardigheid bezaten dan de andere geïnterneerde vliegtuigen. Men ondernam nu pogin gen om in Duitsland een De Martin-S 'J-1' wordt de hangar binnengereden serie vliegtuigen aan te schaffen, wat echter mis lukte daar Duitsland door de blokkade ieder vliegtuig dat de industrie afleverde zelf hard nodig had. Door deze blokkade ontstond een clandestiene ruilhandel. De Marine had belangstelling voor 18 Friedrichshafen FF-33L watervliegtuigen. Voor de levering was reeds in december door verschil lende autoriteiten te Berlijn toezegging gedaan, te be ginnen in december en verder 3 vliegtuigen per maand, mits de Heer Wolff met een officiële bestelling kwam en op voorwaarde dat de uitvoer van 5000 stuks paarden werd geregeld. 1918 Op 14 maart bleek uit een brief van de Chef Marinestaf aan de Marine Attaché te Berlijn, dat van de reeds in december vorig jaar toegezegde levering van vliegtuigen nog steeds niets was terecht geko men. In oktober werd van Nederlandse zijde ge dreigd, dat indien het contract niet voor november zou zijn getekend de opdracht zou worden geannu leerd. Dit had succes want het contract voor levering van 18 Friedrichshafen FF-33-L watervliegtuigen werd getekend tijdens het bezoek van 15 t/m 18 oktober

Spinner | 2015 | | pagina 11