12 derom enkele Friedrichshafen FF-33L vliegtuigen, de V-30 en V-31, afgeleverd en op de Mok in dienst ge steld. Op 2 augustus maakte de Friedrichshafen FF-33L V-23 bij Katwijk een noodlanding op zee. Het vlieg tuig sloeg over de kop en zonk. Hierbij vielen geluk kig geen slachtoffers. Dezelfde dag had de Friedrichshafen FF-33L V-24 een aanvaring met het dak van een gebouw aan het IJ te Amsterdam. Het vliegtuig kantelde, waarbij de vlie ger LTZ G. W. Bakker licht gewond werd en de SGT- VLTGMR A.S. Kroeger om kwam. Het vliegtuig werd uit de sterkte afgevoerd. De Fokker B.Imoest het tegen de Dornier Wal opnemen. Het is bij dit ene exemplaar gebleven Op 11 september verongelukte de Friedrichshafen FF-33L V-16 nabij Schellingwoude. Hierbij werd de LTZ2 J. Heekman gedood. Op 2 oktober maakte de Friedrichshafen FF-33J V-2 een mislukte landing in het Eierlandse gat. Het vlieg tuig werd zwaar beschadigd en werd uit de sterkte afgevoerd. Op 17 oktober maakte de Friedrichsha fen FF-33L V-18 een noodlanding op de Oosterschelde en werd zo zwaar bescha digd dat het vliegtuig uit de sterkte moest worden afgevoerd. Op 22 oktober werden de Wright Martin R H-2 en de Martin S J-4 uit de sterkte afgevoerd. De Fokker C.Vw 'Z-6' met de neus in het water. De drijverconstructie was te zwak en alle C.V's werden als landvliegtuig afgeleverd Op 5 november werd de Friedrichshafen FF-19 R-1 uit de sterkte afgevoerd. In december werden vijf Van Berkel WA watervlieg tuigen afgeleverd voorzien van de registraties W-51 t/m W-55 en op het Marine Vliegkamp de Mok in dienst gesteld. 1920 Gedurende dit jaar werden door Van Berkel afgeleverd de WA watervliegtuigen W-56 t/m W-65 en op de Mok in dienst gesteld. Op het Marine Vliegkamp de Mok kon men van tijd tot tijd watervliegtuigen van diverse pluimage ont dekken, die voorgevlogen werden. De Rohrbach vlieg- boten uit Denemarken, een driemotorige Junker uit Zweden, een Dornier vliegboot uit Italië, die daar in licentie was gebouwd. Gedurende dit jaar werden de Martin S J-2 en de geïnterneerde vliegtuigen Short 184 K-1 en de Frie- drichshafens FF-49C V-5 en V-6 uit de sterkte afge voerd. 1921 Na veel wikken en wegen en vele proefvluchten met diverse typen watervliegtuigen op het Marine Vliegkamp de Mok is uiteindelijk de keuze gevallen op de Dornier Wal vliegboot. De eerste bestelling van vijf vliegboten werd gedaan in Italië bij S.A.I. di Costruzione Mechaniche Aero- nautiche te Marina di Pisa. Door de gunstige uitslag van de vliegproeven op de Mok met de Van Berkel WB eendekker werd besloten zes van deze watervliegtuigen aan te schaffen. Op 16 mei maakte Z.K.H. Prins Hendrik een vlucht met de Friedrichshafen FF-49C V-4 van de Mok naar

Spinner | 2015 | | pagina 14