13 Ook de concurent van de Fokker C.Vw, de NVI-Koolhoven FK 34, leed aan hetzelfde euvel en werd niet aangeschaft Delfzijl. In dit jaar werd de eerste groep van negen zeewaarnemers op het Vliegkamp de Mok opgeleid. De chef van deze opleiding was LTZ2 Jhr. W. Boreel. De opleiding geschiedde met een Friedrichshafen FF-33L. De Van Berkel WA vliegtuigen W-15 t/m W-20 werden afgeleverd en later naar Nederlands-Indië verscheept. Ook afgeleverd werden de Van Berkel WB watervlieg tuigen met de registraties E-1 t/m E-3, die ook later naar Nederlands-Indië werden verscheept. 1922 Gedurende dit jaar werden proeven gedaan met vliegtuigbommen en nevelbommen. De in 1921 aan Fokker gegeven opdracht voor de bouw van de Fokker B.I amfibievliegtuig vorderde, maar wordt pas volgend jaar afgeleverd. In dit jaar werd een Commissie ingesteld om voorstellen te doen inzake reorganisatie van de Marine Luchtvaart dienst. Men had ook vernomen dat de Marine Vlieg kampen de Mok en de Kooy zouden moeten worden opgeheven, maar dit voor stel ging niet door, daar de vliegkampen zeer goed waren te gebruiken en men er veel geld in had ge ïnvesteerd. Op 21 september werd de Friedrichshafen FF-33L V-15 uit de sterkte afgevoerd. In september werd uiteinde lijk de door Fokker gebouw de B.I amfibievliegboot door Anthonie Fokker zelf inge vlogen. De Dornier Wal, hier de D-2, was de vliegboot waarop de MLD zat te wachten 1923 In dit jaar is de vlieg- boot B.I op de Mok getest en later in het jaar voor ver dere beproeving naar Ne- derlands-Indië verscheept. Gedurende het gehele jaar ging de opleiding voor zeewaarnemers door en werden vanaf de Mok oefen- vluchten boven de Noord zee en de Waddenzee ge maakt. Op de Kooy werd de Van Berkel WA met registratie W-21C in dienst gesteld, die was samengesteld uit onderdelen van de Van Berkel WA's W-11 en W-19 en daarna overgedragen aan het Vliegkamp de Mok. 1924 Op het Marine Vliegkamp de Kooy werd de gehele houten constructie van de Van Berkel WA watervliegtuigen vervangen door een staalbuiscon- structie, geconstrueerd door de Officier Marine Stoomvaartdienst 2e Klasse A.A.C. Kramer. Door de OFFVL2 H.M. van den Vijver werd hierover in het tijdschrift Vliegveld het volgende geschreven: Tot de daverende dingen die op het Vliegkamp de Kooy werden gedaan, was de opbouw van het uit stalen buizen geconstru eerde WA-watervliegtuig (Type Brandenburger tweedekker), iedere bezoeker, hetzij ingewijde of buitenstaander, toog naar de montagehal om het wonder van Kramers techniek te aanschouwen. Toen het kunststuk gereed was, werd het vliegtuig naar het Marine Vliegkamp de Mok overgebracht. Afgeleverd werden de Van Berkel WA watervliegtui-

Spinner | 2015 | | pagina 15