15 Na de bouw van de eerste Fokker CXIw, werden nog eens veertien toestellen aangeschaft. De meesten gingen naar Indië Negen Fokker C.VIIIw drijvervliegtuigen werden aangeschaft voor onder meer torpedo-aanvallen De eerste oefening vond plaats in februari, waarbij veel genodigden aanwezig waren om de uitwerking van de Van Heijst bom gade te slaan. De bommen werden afgeworpen door een vliegtuig van het vlieg kamp De Mok t.w. de Van Berkel WA W-70. Gedurende dit jaar moest ook de Marine Luchtvaart dienst zich onderwerpen aan bezuinigingen die door de Kamer waren opgedragen. Teneinde toch bij de jaarlijkse oefeningen in de Oostzee te kunnen zijn zonder dat de vliegtuigen van de Mok daarheen werden overgevlogen werden de pantserschepen Hertog Hendrik en Jacob van Heemskerk van een grote kraan voorzien om de vliegtuigen aan boord te kunnen hijsen en buitenboord te kunnen zetten. Door Fokker werd de B.III voor proefnemingen op de Mok afgeleverd, doch werd door de Marine Lucht vaartdienst niet geaccepteerd. In verband met de bezuinigingsmaatregelen werd in november het Marine Vliegkamp de Mok gesloten, omdat ijsgang het rendement toch drukte. In febru ari volgend jaar werd het weer geopend. Ook Koolhoven had zijn krachten gewijd aan het ontwerpen van een watervliegtuig, de FK-34, maar de demonstratie bij de Mok eindigde in het binnensle pen van het wrak. 1927 In dit jaar werd de eerste in licentie door Avio- landa gebouwde Dornier Wal afgeleverd en op de Mok aan uitgebreide proeven onderworpen alvorens het naar Nederlands-Indië te verschepen. Tevens werd bij Fokker een opdracht geplaatst voor de bouw van 12 watervliegtuigen geschikt voor lange afstandsverkenning en het afwerpen van bommen. Nog voor het eind van het jaar werd het eerste water vliegtuig van het type T.IV voor beproeving op de Mok afgeleverd en daarna verscheept naar Neder- lands-lndië. In dit jaar werd ook voor de Marine Luchtvaartdienst een geheel nieuw onderwerp ter hand genomen, n.l. het afwerpen van torpedo's door vliegtuigen. Voor de proefnemingen werd de Fokker C.Vc met registratie Z-3 beschikbaar gesteld. In maart van dit jaar vonden de eerste proefnemingen plaats met een bevredigend resultaat, zodat dit pro ject verder zal worden ontwikkeld. 1928 Door Fokker werden afgeleverd de T.IV water vliegtuigen T-2 en T-3 alsmede de eerste Fokker C. VIIw met registratie V-1. Deze vliegtuigen zijn in de loop van het jaar verscheept naar Nederlands-Indië. Ook een aantal Dornier Wal vliegboten werd afgele verd op de Mok en in de loop van het jaar naar Ne- derlands-Indië verscheept. De Marinebegroting voorzag ook in de aanschaffing van meerdere C.VIIw watervliegtuigen ter vervanging van de Van Berkel WA vliegtuigen. De aflevering zou geschieden tussen 1929 en 1932. 1929 Gedurende het gehele jaar werden de Dornier Wal vliegboten afgeleverd door Aviolanda te Papen- drecht. Het waren de vliegboten D-21 t/m D-32. Zij zijn allen verscheept naar Nederlands-Indië. Door Fokker werden afgeleverd de watervliegtuigen van het type T.IV T-4 t/m T-7, alsmede de C.VIIw wa tervliegtuigen V-2 t/m V-12. Al deze vliegtuigen wer den in de loop van het jaar overgebracht naar Neder- lands-Indië. Voor de dienst in Nederland werden bij Fokker zes

Spinner | 2015 | | pagina 17