16 watervliegtuigen van het type C.VIIw besteld met registratie L-1 t/m L-6. Zij zouden worden gebruikt voor het houden van oefeningen met de vloot. Ook werden vijf C.VIIw watervliegtuigen besteld in de lesuitvoering voor de opleiding van vliegers en waar nemers. Zij kregen de registratie L-7 t/m L-11. Verder werden besteld bij Fokker voor gebruik in Nederland de driepersoons watervliegtuigen C.VIIIw die de registraties G-1 t/m G-9 zouden krijgen en in 1930 moesten worden afgeleverd. Na een grondige voorbereiding op het Marine Vliegkamp de Mok vertrokken op 3 april drie Dornier Wal vliegboten met de registraties D-21, D-22 en D-23 door de lucht naar Nederlands-Indië. De drie bemanningen ston den onder bevel van de LTZV1 W.H. Tetenburg. De vliegboten werden uitgeleide gedaan door een esca drille vliegtuigen van het Marine Vliegkamp de Kooy en vergezeld tot aan West-Kapelle. Ondertussen was ook gebleken dat de Marine Lucht vaartdienst nog een andere nuttige vredestaak kon vervullen, namelijk het opsporen van in nood verke rende schepen en het zoeken naar sloepen van veron gelukte vaartuigen. 1930 Door Fokker werden afgeleverd vijf watervlieg tuigen van het type C.VIIIw G-1 t/m G-4 en G-6. Deze vliegtuigen werden gestationeerd op het Marine Vliegkamp De Mok. Ook werden in de loop van het jaar door Fokker afgeleverd de C.VIIw L-1 t/m L-5 en geplaatst op het Marine Vliegkamp de Mok. Bij Fokker werd nog een opdracht geplaatst voor zeven watervliegtuigen van het type C.VIIw. Zij krij gen de registraties L-6 t/m L-l2 en werden in 1931 afgeleverd. De Fokker CXIw 'W-9' werd op de Mok geplaatst Met een Fokker C.Ve van het Marine Vliegkamp de Kooy werden torpedo-afwerpproeven gedaan om een inzicht te krijgen in de eisen die aan vliegtuigtor pedo's moesten worden gesteld. Hierop voortbordu rend werden op de Mok enkele C.VIIIw watervliegtui gen van een ophanginrichting voor torpedo's voor zien. Deze vliegtuigen konden echter alleen een torpedo meenemen als de hoeveelheid brandstof werd verminderd en de vluchtduur niet langer was dan maximaal 20 minuten. Bij de lancering van torpedo's ontstonden de volgende problemen: de torpedo mocht bij aanraking van het zeeoppervlak niet breken en de gevoelige instrumenten mochten niet worden ontsteld. De torpedo mocht niet te steil in het water komen, waardoor het een te diepe duik zou maken. De torpedo moest een goede dieptebaan gaan volgen. Van een verdere ontwikkeling van grote zeevliegtuigde Fokker TIV, werden als Fokker TIVa twaalf toestellen aan geschaft. Ook deze verdwenen richting Indië De nieuwe vliegboot Dornier Do 24 werd voordat deze naar Indië ging stevig beproefd

Spinner | 2015 | | pagina 18