17 Ook 24 Fokker CXIVw toestellen worden met spoed op de Mok afgeleverd De nieuwe drijvervliegtuigen Fokker TVIIIw werden in 1939 afgeleverd en op de Mok geplaatst Om bovengenoemde problemen op te lossen werden vele proeven door de vliegtuigen van de Mok op de rede van Texel uitgevoerd. Het lanceren van torpe do's gebeurde vanaf geringe hoogte boven het water oppervlak, waardoor het vliegtuig zeer kwetsbaar was voor afweergeschut. Om dit te verhinderen werd voorgesteld de vliegtui gen te beschermen door een nevelgordijn en daarom werden ook Fokker C.VIIIw watervliegtuigen uitge rust met een nevelinstallatie. Op 2 september raakte de Van Berkel WA W-54 door een verkeerde manoeuvre op de Loosdrechtse plassen een springtoren van het zwembad en verongelukte. Hierbij kwamen de KPLSCHR H. Riksman en de waar nemer LTZ2 C. Ronaldus om het leven. In november vertrok de Fokker C.VIIIw G-1 naar de Parijse Luchtvaartsalon en kreeg daarvoor tijdelijk de civiele registratie PH-AFG. Het toestel keerde op 8 januari 1931 weer terug. Dit jaar verongelukte de Van Berkel WA W-64 bij Schellingwoude en werd uit de sterkte afgevoerd. Ook werd de Van Berkel WA W-53 uit de sterkte afgevoerd. 1931 Bij Fokker werden voor het gebruik in Neder land weer zeven watervliegtuigen van het type C. VIIw besteld. Deze vliegtuigen werden nog dit jaar afgeleverd en op de Mok gestationeerd. Zij kregen de registratie L-6 t/m L-12. Op 13 februari werd de Fokker C.VIIIw afgeleverd met registratie G-5 en in dienst gesteld op het Marine Vliegkamp de Mok. In Nederland werd het gehele jaar doorgegaan met het opleiden van vliegers en waarnemers op de Marine Vliegkampen de Mok en de Kooy. De nieuwe kruisers zouden worden voorzien van een vliegtuigkatapult van het systeem Heinkel. Fokker werd opdracht gegeven om voor deze lanceermetho- de speciale sterke vliegtuigen te ontwerpen. 1932 Door Fokker werd dit jaar afgeleverd de C.VIIw watervliegtuigen met de registratie L-13 t/m L-18 en werden in dienst gesteld op het Marine Vliegkamp de Mok. Tijdens de opleiding van vliegers en waarnemers wer den vele navigatievluchten gemaakt. De vliegeroplei ding werd uitgebreid omdat men voor de vliegboten twee vliegers nodig had. Op het vliegkamp de Mok waren dit jaar in gebruik Van Berkel WA, Fokker C.VIIw en Fokker C.VIIIw watervliegtuigen. 1933 Dit jaar werd aan Fokker een opdracht gegeven voor de bouw van nog eens drie watervliegtuigen van het type C.VIIIw. Op 28 augustus vertrokken de twee Fokker C.VIIIw watervliegtuigen G-2 en G-6 naar de tweede Internati onale Luchtvaarttentoonstelling te Kopenhagen o.l.v. de OFFVL J.A.C Broesder. Gedurende dit jaar werden uit dienst gesteld de Van Berkel WA watervliegtuigen W-51 t/m W-53, W-55, W-56, W-58 t/m W-70. Op het Marine Vliegkamp de Mok waren aanwezig één Fokker C.VIIIw, 15 Fokker C.VIIw en 4 Van Berkel WA watervliegtuigen. Het vliegkamp de Mok was in gebruik van 1 maart tot 1 november. 1934 Fokker kreeg dit jaar de opdracht voor de bouw van één vliegtuig van het type C.XIw en zes vliegtui-

Spinner | 2015 | | pagina 19