18 gen van het type T.IVa. In de loop van het jaar werden afgeleverd op het Marine Vliegkamp de Mok de Fokker C.VIIIw's G-7 t/m G-9. Voor het vliegend personeel werd dit jaar een her halingscursus gegeven voor vliegtuigtelegrafisten, vliegers en waarnemers. De aspirant vliegers die in de loop van het jaar gereed waren met de opleiding werden in de maanden september en oktober op het Marine Vliegkamp de Mok geplaatst voor opleiding op zeevliegtuigen. De waarnemers die de opleiding op Schellingwoude hadden gevolgd werden voor verdere opleiding op het Marine Vliegkamp de Mok geplaatst. Op 23 juli vertrokken van de Mok de drie Fokker C. VIIIw vliegtuigen G-2, G-4 en G-6 onder leiding van de OFFV1 H.L.A. v.d. Kroef naar Kopenhagen met als passagiers de Minister van Defensie en zijn adjudant. De vliegtuigen keerden een week later terug. In augustus werd met twee Fokker C.VIIIw water vliegtuigen deelgenomen aan de in Kopenhagen gehouden Luchtvaarttentoonstelling. 1935 Aan het vliegkamp de Mok moesten dit jaar de nodige reparaties worden verricht aan de helling en de bestrating. Hierdoor kon het vliegkamp niet op de normale tijd in dienst worden gesteld. Ter voorko ming van stagnaties in de vlieger- en waarnemersopleiding werd het Marine Vliegkamp Schellingwoude in dienst gehouden. Op 27 juni maakten drie Fokker C.VIIIw, G-7, G-8 en G-9 een reis naar het zeevliegkamp van de Royal Air Force te Calshot in Engeland, onder leiding van de OFFVL1 H.L.A. v.d. Kroef. Op 2 juli werd de terugreis aanvaard en gestart om 9.30 uur. Om 13.15 uur landde de vliegtuigen op de rede van Texel bij het Marine Vliegkamp de Mok. In de maanden september en oktober werden weer een aantal nieuw opgeleide vliegers en waarnemers op het Marine Vliegkamp De Mok geplaatst voor het volgen van een opleiding op zeevliegtuigen. 1936 In de maand april werd aan Fokker de opdracht gegeven de Fokker C.XIw W-1 uit te rusten met een nieuw type drijvers die van Alclad waren vervaardig. In de praktijk bleken deze drijvers zeer goed te voldoen en werd het vliegtuig aan de Marine Luchtvaart dienst overgedragen. Op het Marine Vliegkamp de Mok waren aanwezig 14 Fokker C.VIIw en 3 Fokker C.VIIIw watervliegtuigen. 1937 Door Fokker werden dit jaar afgeleverd 14 stuks watervliegtuigen van het type C.XIw met de registra ties W-2, W-4 t/m W-13, waarvan de W-9 op de Mok werd geplaatst en de overigen in de loop van het jaar naar Nederlands-Indië gingen. Door Dornier in Duitsland werd de eerste vliegboot Do-24K afgeleverd en overgenomen. In de lucht was het een imposant vliegtuig en de eigenschappen bij zware zeegang waren verbluffend. Tijdens een de monstratie voor Scheveningen bij ruwe zee gedroeg de vliegboot zich meer als een zeep dan als een vlieg tuig. De golven sloegen over het vliegtuig heen doch het kwam, ondanks een korte start, uit het water. Dit vliegtuig overtrof alle verwachtingen en kon wel tot de beste vliegboten ter wereld worden gerekend. Hierna werd opdracht gegeven voor de bouw van zes stuks. Door wijziging in de politieke situatie werden aan het eind van het jaar nog eens zes stuks besteld. Op het vliegkamp de Mok waren verder aanwezig 18 Fokker C.VIIw en 7 Fokker C.VIIIw watervlieg tuigen. De Fokker T.VIIIw 'R-5" wordt op 13 september 1939 door Duits toestel afgeschoten en moest noodlanden 1938 Gedurende dit jaar werden nog 18 vliegbo- ten van het type Do-24K in Duitsland besteld. Voor het eind van het jaar werden er reeds 16 afgeleverd en verscheept naar Nederlands-Indië. Aan Aviolanda - Kon. Mij de Schelde werd op dracht gegeven in licentie nog 18 vliegboten van het type Do-24K te bouwen. Door Fokker werd afgeleverd de C.XIw W-3, W-14 en W-15. De W-15 ging naar Nederlands-Indië, de andere twee een werden op het Marine Vliegkamp de Mok geplaatst.

Spinner | 2015 | | pagina 20