19 Op 11 mei 1940 gaat door Duitse aanvallen onder andere de Fokker CXIVw 'F-7' verloren Op 12 mei verongelukte tijdens de landing de Fokker C.VIIw L-15 met aan boord de vlieger LTZV J.L. den Hollander. Het vliegtuig werd afgeschreven. De vlie ger bleef ongedeerd. Bij Fokker werden 24 watervlieg tuigen van het type C.XIVw besteld, waarvan er zes voor Nederlands-Indië waren bestemd. Op 8 juli verongelukte de Fokker C.VIIw L-6 nabij Schellingwoude. Hierbij kwam de KPLVGRM J.K.C.V. van Hulten om het leven. Op 8 augustus veronge lukte de Fokker C.VIIw L-10 bij Kampen. Het vliegtuig werd uit de sterkte afgevoerd. De vlieger bleef onge deerd. Op 23 augustus verongelukte de Fokker C.VIIw L-1. Hierbij kwam de vlieger, de LTZV Wassenberg om het leven. Op het Marine Vliegkamp de Mok waren aanwezig tien Fokker C.VIIw en zes Fokker C.VIIIw, één Fokker T.IVa en twee Fokker C.XIw watervliegtuigen aanwe zig. Gedurende de periode 1 maart tot 1 oktober werd een aantal van deze vliegtuigen op Schellingwoude gestationeerd i.v.m. het grote aantal nieuwe leerlin gen. Met Fokker werd een contract afgesloten betreffende een proefbestelling van 5 Fokker T.VIIIw torpedovlieg tuigen, die de registratie R-1 t/m R-5 zouden krijgen. Gedurende dit jaar werd uit de sterkte afgevoerd de vliegtuigen Fokker C.V Z-1, Z-2, Z-4 en Z-6 en de water vliegtuigen Fokker C.VIIw L-1 en V-1. 1939 In de maanden maart, mei en juni werden de Fokker T.VIIIw met registraties R-1 t/m R-5 afgeleverd en op de Mok geplaatst. In verband met de politieke toestand werd Fokker verzocht de aanbouw van de Fokker T.VIIIw en de Fokker C.XIVw te versnellen. Er werd ook een aanvullende Marine begroting opgesteld voor de levering van nog eens 22 Fokker T.VIIIw watervliegtuigen. Op 25 april verongelukte de Fokker C.VIIw L-12 en werd uit de sterkte afgevoerd. Voor het Marine Vliegkamp de Mok werd gepland het bouwen van een tweedelige hangaar ter vervanging van een bestaande, en bijbehorende werk plaatsen, het verbreden en verlengen van het emplacement, het vergroten en verbeteren van het haventje alsmede de aanleg van een nieuwe startbaan. De Internationale toestand verslech terde snel en eind augustus werden een aantal vliegtuigen van het Marine Vliegkamp de Mok verspreid over andere locaties, t.w. 3 Fokker C.XIVw op het Alkmaardermeer, 4 Fokker T.VIIIw op het Brasemmermeer en 3 Fokker C.XIw op Schelling- woude. De groep op het Marine Vliegkamp de Mok kon bin nen 12 uur gereed zijn voor dislocatie en bestemd om zonodig de verkenningsgroep van het Alkmaar- dermeer te versterken. De overige vliegtuigen moeten binnen 24 uur gereed zijn. Een nadeel van de dislocatie van vliegtuigen op de zoetwatermeren was dat deze bases reeds na een vorstperiode van 48 uur voor watervliegtuigen on bruikbaar werden. De grens boven zee is, ondanks dat er neutraliteits- boeien waren gelegd, moeilijk af te bakenen. Op 13 september vloog de Fokker T.VIIIw R-5 ten noorden van het licht Hollum, ontmoette een Duits vliegtuig en bleef enige tijd hiermede evenwijdig vliegen. De vlieger van de R-5 nam aan dat de Duitser hem als Nederlands vliegtuig had herkend en boog af naar de kust. Op dat moment begon de Duitser te vuren. De R-5 moest een noodlanding op zee maken maar zonk snel omdat de drijvers doorzeefd waren door kogels. De bemanning werd door een Duitse Do-18 opgepikt en naar Nederland teruggezonden. In verband hiermede werd bij Koninklijk Besluit van 23 september No.1 (Staatsblad nr. 539B) en Ministeri ele beschikking van 29 september No. 17 bepaald dat de Nationaliteitskenmerken op vleugels en romp moesten worden vervangen door orange driehoeken met zwarte rand en het richtingsroer ook oranje met zwarte rand. Aanvankelijk lag het in de bedoeling als nieuw kenteken een oranje bol met zwarte rand te gaan voeren. Dit is niet doorgegaan omdat het teveel

Spinner | 2015 | | pagina 21