20 karakter van de strijd gedurende de meidagen heb ben ertoe bijgedragen dat de Marine Luchtvaart dienst in deze periode geen grote rol heeft kunnen spelen. De Duitsers vielen van landzijde aan, toch waren de vliegtuigen de eerste onderdelen van de Koninklijke Marine die met de vijand in aanraking kwamen. Op 10 mei bevonden zich op het Marine Vliegkamp de Mok de volgende vliegtuigen: Op 14 mei zijn er geen vliegtuigen meer over. Dit is het einde van Vliegkamp De Mok Fokker C.XIVw: F-2, F-4, F-7, F-8, F-9, F-10, F-11, F-12, F-14 en F-19 Fokker C.VIIIw: G-7, G-8 en G-9 Fokker C.XIw: W-3 Fokker C.VIIw: L-2, L-3, L-4, L-5, L-7, L-8, L-13, L-14, L-17 en L-18 Fokker T.VIIIw: R-4 en R-8 overeenkomst gaf met het Japanse kenteken. Als proef zijn wel enkele watervliegtuigen hiermee uitgerust en hebben hiermee even vanaf de Mok gevlogen. Bij Fokker en Aviolanda werd het aanbouwtempo van de T.VIIIw en de C.XIVw versneld. Eind van het jaar werden reeds 24 C.XIVw watervliegtuigen op de Mok afgeleverd. Op last van de Commandant eskader vliegtuigen van de Marinestaf werden dagelijks verkenningen en anti-onderzeeboot patrouillevluchten uitgevoerd langs de gehele Nederlandse kust vanuit de Marine bases de Mok, Brasemermeer, Alkmaardermeer, Schellingwoude en Veere. Door de slechte weers omstandigheden in december was het bijna onmogelijk te starten en te landen vanaf de bases De Mok en Veere. Half december begon het te vriezen en op 17 decem ber werden de drie Fokker T.VIIIw's van de Brassem- mermeer overgevlogen naar het Marine Vliegkamp de Mok. De andere groepen werden later ook over gevlogen naar de Mok en Veere. Eind december tot maart 1940 werden de vliegkampen gesloten. 1940 In dit jaar vond het eerste incident plaats voor Scheveningen. De Fokker C.XIVw F-20 werd op 20 januari door een Frans schip beschoten. De oorlogstaak van de Marine Luchtvaartdienst was het uitvoeren van verkenningen boven zee en het bombarderen van vijandelijke schepen en landings ondernemingen van de vijand. Deze taak en het De Fokker T.VIIIw vliegtuigen R-4 en R-8 vlogen naar Scheveningen om een evacuatievlucht te maken. Na de landing tijdens het taxiën naar het strand werden beide vliegtuigen door Messerschmitt jachtvliegtui gen aangevallen en in brand geschoten. Hierbij kwa men de OFFVL2 J. Uijtenhoudt en de MATRVGMRA N.R.L. Kooijman om het leven. Alle op de Mok aanwezige vliegtuigen werden ver spreid verankerd. 11 mei Het Marine Vliegkamp de Mok werd aange vallen door twee Junkers JU-86 vliegtuigen, waarbij de Fokker C.XIVw vliegtuigen F-2, F-7, F-8 en F-12 verloren gingen. De Fokker C.XIw W-3 werd door een Duitse Messers chmitt Bf-109 aangevallen en vernietigd. 12 mei Het Marine Vliegkamp de Mok werd aange vallen door zes Messerschmitt 109 vliegtuigen, waar door de Fokkers C.XIVw F-10 en F-19 werden vernie tigd. Deze aanvallen herhaalden zich in de loop van de dag en hierbij gingen de Fokkers C.XIVw F-4, F-9 en F-11 verloren. Ook de Fokkers C.VIIIw G-7 en G-9 gingen verloren. Een deel van het personeel werd overgeplaatst. 13 mei De vliegkampen werden nog steeds bestookt met bommen en mitrailleurvuur. 14 mei Helaas waren op het Marine Vliegkamp de Mok geen vliegtuigen meer aanwezig die bruikbaar waren.

Spinner | 2015 | | pagina 22