24 Latham is de eerste die op 19 juli 1909 start voor de oversteek. 9,7 km voor de kliffen van Dover krijgt zijn Antoinette-IV motorproblemen en moet hij op zee landen. Op woensdag 21 juli wordt hem vanuit de fabriek in Puteaux bij Parijs nog een vervangend vliegtuig bezorgd. Een dag later zet Blériot zijn bivak op, 3,2 km bij Latham vandaan. Latham en Blériot wachten het weer af. De Lambert heeft kort na Blériot's Het vliegtuig waarmee Louis Blériot in 1909 in 36,5 minuut de oversteek over Het Kanaal heeft gemaakt, heeft daarna nooit meer gevlogen. Na een snelle reparatie van het onderstel dat bij de landing was beschadigd, is de Blériot-XI over gebracht naar Londen waar het in het waren huis Selfridge werd tentoongesteld. Er kwamen 120.000 bezoekers op af. Het bij de landing in Engeland beschadigde propellerblad is te zien in het RAF museum in Hendon, Londen. Nadat het vliegtuig enige tijd bij het dagblad Le Matin in Parijs heeft gestaan, is het (naar verluid) ver kocht aan het Musée des Arts et Métiers. (Foto: Michèlle Favareille) Blériot is niet de enige die in 1909 bezig is met de oversteek van La Manche. Zijn concurrenten zijn Hubert Latham, een Fransman van Engelse komaf, graaf Charles de Lambert, de Franse graaf van Russische afkomst die een maand eerder op 27 juni 1909 bij Etten-Leur de eerste gemotoriseerde vlucht in Nederland maakte en de eerste leerling vlieger is geweest van Wilbur Wright in Frankrijk, en Arthur Seymour, een Engelsman die eigenaar is van een Voisin tweedekker. De Lambert komt niet verder dan het inrichten van een startplaats in Wissant bij Calais en Seymour heeft zich alleen maar ingeschreven bij de Daily Mail voor als het zover zou komen. Wilbur Wright wilde ook wel, maar zijn broer Orville, herstellende van een zware crash, laat hem herhaaldelijk weten daarmee te wachten tot hij zelf in Frankrijk is om hem te helpen. De Wright brothers hebben met hun hoogte en duurvluchten intussen al zo'n fortuin aan prijzen binnen gehaald, dat zij 1.000 niet in overeenstemming vinden met de risico's die een vlucht over Het Kanaal met zich meebrengt en uiteindelijk ook niet eraan meedoen. aankomst een van zijn vliegtuigen beschadigd en zegt af voor de competitie. Het weer werkt vrijdag en zaterdag daaropvolgend niet mee. Pas 's zaterdags tegen de avond nemen Latham en Blériot waar dat de wind afneemt. Zondag 25 juli om 3 uur 's nachts treedt een duidelijke weersverbetering op. Blériot wordt wakker gemaakt.1' Hij is er nog niet van overtuigd. Alles wordt dan in gereedheid gebracht voor de oversteek. Onder het oog van een grote menigte toeschouwers wordt de motor van de kist even proefgedraaid. Maar er moet worden gewacht op zonsopgang. Vliegen vóór die tijd levert diskwalificatie op. Gelukkig blijven de weercondities prima en exact om 4u41 stijgt Blériot op. Met een snelheid van 72 km/u op een hoogte van ongeveer 50m en zonder kompas richting Engeland. Na een dik kwartier wordt het zicht gauw slechter en neemt de heiigheid alsmaar

Spinner | 2015 | | pagina 26