Armand en Henri Dufaux 26 A-typisch voor de vliegtuigconstructie in die tijd is de deels metalen Breguet R.U1. De kist in het museum heeft construc tienummer 40 en is gebouwd in 1911. In september van dat jaar maakte het een recordvlucht van Casablanca naar Fez (Marokko). Met een snelheid van 124,8 km legde de kist een afstand van 248 km af in 1u58'. De R.U1 is gebouwd voor één vlie ger. Maar het vliegtuig biedt duidelijk ruimte voor méér personen. En daar zijn ook foto's van. (Foto: Musée Arts et Métiers) het begin van het wisseling tussen de experimenten van pioniers en de professionele bouw van praktisch bruikbare vliegtuigen. De R.U1 is uitgerust met een 80 pk Canton-Unné motor en een tweebladige propeller. Het is het eerste vliegtuig van Breguet dat in grote aantallen is gebouwd. Dit type vliegtuig heeft dienst gedaan in het Franse leger en het Royal Flying Corps in Engeland. Breguet richt in 1919 de Compagnie des Messageries Aériennes op, dat in 1933 samen met vier andere Franse luchtvaartmaatschappijen, opgaat in een nieuwe maatschappij: Air France. Grote faam kreeg Breguet met de ontwikkeling van verkenningsvliegtuigen in de Eerste Wereldoorlog. Ook na de Tweede Wereldoorlog is hij een belangrijke producent gebleven van militaire gevechts- en transportvliegtuigen. Met de kennis van nu is het heel bijzonder dat er midden in een tijd dat men nog bezig is de luchtvaart uit te vinden, jonge mensen zijn die al ontwerpen bedenken om iets verticaal de lucht in te laten gaan. Zo ook Armand Dufaux (1883 - 1941) en zijn broer Henri (1879 - 1980). Ze zijn respectievelijk geboren in Parijs en Chens-sur-Leman. Armand is als luchtvaartpionier in Zwitserland bekend omdat hij op 28 augustus 1910 het meer van Genève met zijn Dufaux-IV in de lengte is overgestoken. Daarmee verbetert hij het wereldrecord van Louis Blériot. Zijn broer Henri is schilder. Begin 20e eeuw ontwikkelen de 19 jarige Armand en de 15 jarige Henri de Motosacoche. Dat is een groot succes geworden. Ze hebben de Motosacoche S.A. Dufaux Cie opgericht en kunnen zich daardoor ook hun andere passie permitteren: de luchtvaart. Voordat Paul Cornu op 13 november 1907 met zijn helikopter 1m50 de lucht in gaat, hebben vanaf Leonardo da Vinci tientallen anderen dat ook al geprobeerd. In de werkplaats van de motorfabriek

Spinner | 2015 | | pagina 28