27 ontwikkelen de gebroeders Dufaux sinds 1902 een model van een Tiltrotor. Het is een bijzonder ambitieus programma. Wat ze willen is een vliegtuig dat rechtstandig omhoog gaat en horizontaal verder vliegt. Op 24 februari 1904 hebben ze er patent op gevraagd. Hun model, de Dufaux-I, is 17 kg zwaar en op 14 april 1905 in Genève gepresenteerd. Waarschijnlijk door de grote Internationale Automobile Salon die dan daar wordt gehouden, trekt de demonstratie van het vliegend model geen mondiale belangstelling. Daarom vliegen ze het apparaat van 12 tot 14 mei 1905 ook voor aan de leden van de Franse Aeroclub in Parijs. Dat gebeurt in een grote 25m hoge hal. Het model vliegt omhoog langs een kabel die tussen een katrol op de grond en twee katrollen aan het plafond loopt. De ballast die wordt opgetild weegt 6,5 kg. De Tiltrotor heeft twee contra-roterende propellers. Omdat de Dufaux's er geen geschikte motor voor kunnen vinden, hebben ze er zelf een gebouwd. De motor weegt 4,5 kg, levert 3,1 pk en is ontwikkeld uit de motor die zij destijds voor hun Motosacoche hebben gemaakt. Alle Franse luchtvaart coryfeeën uit die tijd zijn erbij: Louis Blériot, Alberto Santos-Dumont, Clément Ader, Henri Farman, Gabriel Voisin en kapitein Ferdinand Ferber. De liftprestatie van het onbemande apparaat wordt gezien als een buitengewone prestatie om zoveel kracht uit zo weinig gewicht te genereren. De uitvinding van de gebroeders Dufaux is van historische betekenis. Het internationale succes dat zij met hun Tiltrotor hebben geboekt is een van de uitgangspunten voor het latere V/STOL concept. Pas na 84 jaar komt de OV-22 Osprey van Boeing en Bell het dichtst bij de ideeën van Armand en Henri Dufaux. Na hun helikopter bouwen de broers de Dufaux-II, een groot achtvleugelig vliegtuig dat nooit heeft gevlogen. Een ander ontwerp, de Dufaux-III crashte op zijn eerste vlucht. De Dufaux-IV is het eerste Zwitserse vliegtuig en is nog steeds te zien in het Verkehrshaus in Luzern. Commercieel succes wordt gemaakt met de verbeterde Dufaux-5 die aan het Zwitsers leger wordt verkocht. De Dufaux-1 Tiltrotor is na de presentatie in mei 1905 in Parijs gebleven. Sinds die tijd wordt het bewaard in het Musée des Arts et Métiers. Henri Dufaux is in 1913 weer gaan schilderen. Hij is er 101 jaar mee geworden. Nadat De Frans-Zwitserse broers Armand en Henri Dufaux een motortje hebben uitgevonden voor de fiets en een serie productie zijn gestart, raken ze geïnteresseerd in de luchtvaart. Ze bedenken een manier om rechtstandig op te stijgen en vervolgens horizontaal verder te vliegen. Dat hebben ze in de praktijk met behulp van een model, de Dufaux-1 aangetoond. Het model is te zien in het Musée des Arts et Métiers. (Foto: Musée Arts et Métiers)

Spinner | 2015 | | pagina 29