Robert Esnault-Pelterie In de eerste jaren van de luchtvaart hebben veel pioniers voor de vraag gestaan hoe een vliegtuig te besturen als dat eenmaal in de lucht is. Naarmate de kennis over het vliegen vordert en de toekomst verwachtingen steeds hoger worden gespannen wordt duidelijk wat er moet gebeuren om het vliegtuig onder controle te krijgen. Differentiaal besturing kent men dan nog niet. Wilbur en Orville Wright hebben er twee knuppels voor nodig. Maar die weten al dat je een richtingsroer nodig hebt, zoals een boot dat ook heeft, en dat je bij een vliegtuig voor een bocht ook de stand van de vleugels moet veranderen. De Wrights buigen daarbij de vleugels boven en de ondervleugel 'scheluw', een beetje naar elkaar toe. Dat hebben ze ontdekt bij de proeven met hun zweefvliegtuig. Als Robert Esnault-Pelterie in 1903 door heeft wat er gebeurt, bouwt hijzelf een Wright Flyer waarbij hij, net als bij de Wrights, de vleugels scheluw kan trekken. Hij test het vliegtuig op het strand bij Calais. Maar het levert hem niet op wat hij zoekt. Wel vindt hij het scheluw trekken van de vleugels zo gevaarlijk, dat hij daar helemaal van afziet. Esnault-Pelterie ontwikkelt dan het concept om twee horizontale roeren, nog onafhankelijk van elkaar bewegend, aan de vleugeluiteinden te plaatsen. Dat heeft hem aangezet tot het bedenken, ontwikkelen, verbeteren en daarmee ook vereenvoudigen van de besturing met behulp van een stuurknuppel. Zijn uitvinding vormt heden ten dage nog steeds de basis voor het besturen van een vliegtuig. Robert Esnault-Pelterie is geboren op 8 november 1881 in Parijs. Hij studeert techniek aan de Faculteit der Wetenschappen op de Sorbonne en komt in militaire dienst tijdens de Eerste Wereldoorlog. Esnault-Pelterie is benoemd tot Officier in het Légion d'Honneur. Van de luchtvaart verschuift de interesse van Robert Esnault-Pelterie naar de ruimte. Eind jaren '20 raakt hij als wetenschapper betrokken bij het ruimteonderzoek en de ontwikkelingen van raketten en raketbrandstof. Hij overlijdt op 76 jarige leeftijd op 6 december 1957 in Genève. In 1906 gaat hij nog even door met het testen van zijn Wright replica zweefvliegtuig. Op 19 september 1906 vliegt hij daarmee een afstand van 500m. Dan begint hij met de bouw van de Esnault-Pelterie R.E.P.1. Voor de bouw ziet hij af van het houten vakwerk voor een al of niet bespannen romp. In plaats daarvan gebruikt hij een gelast stalen buizenframe bekleed met mousseline. De R.E.P.1 is het vliegtuig dat nu is te zien in het Museum Arts et Métiers. Robert Esnault-Pelterie maakt daarmee op 10 oktober 1907 zijn eerste gemotoriseerde vlucht en legt daarbij een afstand af van 100m. Het vliegtuig wordt aangedreven door een luchtgekoelde 7-cylinder motor van 30 pk. Esnault-Pelterie bouwt nog een tweede R.E.P. waarmee hij op 8 juni 1908 een recordafstand van 1200 m aflegt en een hoogte van 30m bereikt. Na enkele modificaties vliegt de R.E.P.2 voor het laatst op de luchtvaartdagen in Reims van 22-29 augustus 1909. Esnault-Pelterie stopt dan met zelf vliegen en legt zich toe op het ontwerpen en bouwen van vliegtuigen. Voor het Britse Vickers Ltd. (Aviation Department) bouwt hij in 1911 de Vickers-R.E.P. Type D Monoplane. Dat Robert Esnault- Pelterie in die tijd geen eigen vliegtuigfabriek heeft opgezet is waarschijnlijk het gevolg van de hoge investeringen die zijn familie heeft gedaan in zijn onderzoeken en vliegtuigbouw. Daar staat tegenover dat Esnault-Pelterie een patent heeft op de door hem ontworpen vliegtuigbesturing. Na de oorlog raakt hij betrokken bij een rechtszaak daarover. Er zijn tijdens de oorlog heel wat vliegtuigen gebouwd met een dergelijke besturing. De vliegtuigfabrikanten hebben daarvoor royalty's betaald. Esnault-Pelterie wint deze zaak, wordt een rijk man en kan de investering van zijn familie aan hen terugbetalen. Wie nog eens in de binnenstad van Parijs komt mag het Musée des Arts et Métiers niet meer zomaar ondergronds voorbijrijden. Want daarvoor is er bovengronds echt wat te zien. 'Arts et Métiers' is geen vliegtuigmuseum. Maar wat de prehistorie van de luchtvaart in Frankrijk betreft, wordt de beperkte collectie in zo'n passende ambiance tentoongesteld, dat het erop lijkt alsof er sinds die tijd in de wereld van de luchtvaart helemaal niets is veranderd. Bereikbaarheid en toegankelijkheid Het Musée des Arts et Métiers is gelegen aan de 60 Rue Réaumur, 75003 Paris, te Parijs (3e Arr). Het is een natuur technisch museum, opgericht in 1794, waar een collectie van zo'n 80.000 voorwerpen is ondergebracht. 40.000 daarvan zijn in de expositie opgenomen. Er wordt over dit museum ook wel geschreven als het 'Louvre van de Techniek'. Je

Spinner | 2015 | | pagina 30