Fokkers D.XXI's De strijd ontbrandt 4 Op 10 mei 1940 beschikte het Wapen der Militaire Luchtvaart over 28 gevechtsgerede Fokker D.XXI's. Zij waren verdeeld over de 1e jachtvliegtuigen-afdeling op het vliegpark De Kooy (11 stuks), de 2e jachtvliegtuigenafdeling op Schiphol (9 stuks) en de 3e Afdeling van de Jachtgroep Veldleger op Ypenburg (8 stuks). In de zeer vroege ochtenduren van 10 mei 1940, vlogen grote aantallen Duitse vliegtuigen vanuit het Oosten richting Engeland. Althans dat dacht of hoopte iedereen. Maar boven de Noordzee aangekomen, maakten de vliegtuigen rechtsomkeert en koersten weer aan op de Nederlandse kust. Zij hadden maar één opdracht, de Nederlandse vliegvelden met de daarop gestationeerde vliegtuigen bij verrassing buiten gevecht stellen. Gelukkig slaagden de Duitsers daar slechts ten dele in. Waalhaven en Bergen werden zwaar getroffen en de aldaar gestationeerde G.I's voor een belangrijk deel op de grond buiten gevecht gesteld. De op Schiphol, Ypenburg en De Kooy gestationeerde D.XXI's wisten echter redelijk goed weg te komen. Als eerste gingen de D.XXI's van de 1e JaVA op de Kooy de lucht in. De commandant van deze afdeling, kapitein Schmidt Crans, had na het horen overvliegen van de grote aantallen vliegtuigen, aan het commando van de Jachtgroep gevraagd een patrouille de lucht in te mogen sturen. Hij kreeg echter geen toestemming, waarop hij besloot zelf het initiatief te nemen door opdracht te geven 'onmiddellijk starten'. Het was een juiste beslissing. Eenmaal in de lucht, boven de kop van Noord Holland vliegend, zagen de vliegers de velden Bergen en De Vlijt (Texel) in brand staan. Pas op dat moment kwam de officiële opdracht 'de lucht in'. Hoe was inmiddels de stand van zaken bij de 2e JaVA op Schiphol en bij de 3e Afdeling van de Jachtgroep Veldleger op Ypenburg? Evenals de commandant van de 1e JaVA trachtte ook kapitein Jansen, commandant van de D.XXI afdeling op Schiphol, al vanaf 03.00 uur toestemming te krijgen om met zijn afdeling te starten. Maar ook hier bleef die opdracht uit, met als gevolg dat de vliegtuigen pas de lucht ingingen, toen Duitse vliegtuigen het vliegveld aanvielen. Van een geordende start kon geen

Spinner | 2015 | | pagina 6