D.XXI's op de Kooy sprake meer zijn en de vliegers trokken er dan ook individueel op uit om de strijd met de vijand aan te binden. De D.XXI's van de Jachtgroep Veldleger op Ypenburg, stonden om 04.00 uur warm gedraaid en gevechtsgereed klaar toen Duitse vliegtuigen aanvielen. Zonder aarzelen werd daarop gestart en alle acht D.XXI's wisten in de lucht te komen, waar zij direct werden aangevallen. De D.XXI's van de 1e JaVA op de Kooy waren ingedeeld in vier patrouilles, te weten de nrs. 218, 219 en 241 respectievelijk gevlogen door Elt Focquin de Grave, Tlt Van Overvest en Tlt Bosch ('patrouille Kleuter'), de nrs. 234, 233 en 244 gevlogen door Tlt Van der Stock, Sgt Slag en Wmr Hateboer, de nrs. 221, 223 en 242 gevlogen door Tlt Doppenberg, Wmr Van Zuylen en Sgt Smits en als laatste patrouille de nrs. 214 en 240 gevlogen door Elt Huddleston Slater en Ut Tuininga. De hierboven genoemde patrouilles, die allen tijdig waren gestart, hadden het niet gemak kelijk. Toen twee patrouilles zich wilden vergewissen wat er boven Texel gaande was, werden ze vanaf De Vlijt door eigen LUA en vanaf marineschepen in de haven van Den Helder beschoten. Tijd om daarover na te denken kregen ze niet. De opdracht luidde 'de vijand aanvallen en vernietigen'. Dat deden ze dan ook. Onverschrokken vielen ze aan en achtervolgden de Duitse vliegtuigen. Wmr Hateboer boekte al snel succes, door een Ju-88 neer te schieten waarna hij voor bevoorrading uitweek naar Schiphol. Ook de andere vliegtuigen moesten nodig terug naar De Kooy om munitie en brandstof aan te vullen. Onder dekking van de 'patrouille Kleuter' werden de overige patrouilles in hoog tempo, met medewerking van de MLD-personeel, van het nodige voorzien. Nadat zij weer heelhuids waren gestart, ging de patrouille van Lt Doppenberg achter een Ju-52 aan. Maar helaas, beneden op De Kooy ging het mis. Tijdens de landing van de 'patrouille Kleuter', die als laatste aan de beurt kwam om bevoorraad te worden, werd deze patrouille van achteren aangevallen door 9 Messerschmitts Bf 109's van 4/JG. 186 onder commando van Hauptmann Robitsch. Als door een wonder wist Lt Focquin de Grave, als eerste geland, snel te keren en weer te starten. Lt Van Overvest kon op tijd optrekken, maar het toestel van Lt Bosch, de 241werd getroffen en vloog in brand. Lt Doppenberg werd daarop met zijn patrouille teruggeroepen. Door middel van een teken gaf hij dit door aan zijn patrouillegenoten. Wmr Van Zuylen heeft dit waarschijnlijk niet gezien en is doorgevlogen. Hij werd korte tijd later boven Wassenaar neergeschoten, waarbij hij sneuvelde. Samen met de overige in de lucht zijnde patrouilles Patrouille 'Kleuter' met v.l.n.r. Van Overvest, Focguin de Grave en Bosch

Spinner | 2015 | | pagina 7