6 werd het gevecht aangegaan met de Messerschmitts. Drie wist men er neer te schieten, te weten één boven zee door Lt Van der Stock, één boven de Wieringermeer door Lt Doppenberg en de derde die moest noodlanden op De Kooy, door Lt Van Overvest. Deze laatste Messerschmitt bleek van Hauptmann Robitsch te zijn. Hij werd als krijgsgevangene afgevoerd naar Engeland. Hoewel er geen enkele D.XXI verloren ging, liepen sommige wel zware schade op. Tlt Bosch voor zijn in brand geschoten D.XXI '241' Nadat de D. XXI's weer veilig waren geland, werd met man en macht getracht de schade zoveel mogelijk te herstellen. Om 05.00 uur waren vier D.XXI's weer gereed. Twee toestellen, de 234 met Lt Van der Stok en de 240 met Lt Tuininga werden op patrouille gestuurd maar kort daarna weer teruggeroepen. Om ongeveer 08.30 uur werd De Kooy opnieuw aangevallen en waarbij alle D.XXI's werden beschadigd. Weer ging het grondpersoneel er tegen aan en om 12 uur waren vier D.XXI's zodanig hersteld, dat ze naar het hulpvliegveld Buiksloot konden vertrekken. De positie op De Kooy was namelijk zo onhoudbaar geworden, dat het Commando Luchtverdediging besloot de 1e JaVA op Buiksloot te hergroeperen. Helaas, de vijand liet het vliegpark niet met rust, om 12.00 uur vielen onverwachts een aantal Messerschmitts aan. De schade was nauwelijks te overzien, verschillende gebouwen o.a. hangar Zuid, met daarin de 214, stonden in brand en gingen verloren. Van de voor vertrek gereedstaande vliegtuigen werden er twee geraakt, de 234 van Lt Van der Stok ging verloren, de 221 van Lt Doppenberg raakte in brand, maar kon gelukkig snel worden geblust. Er waren nu nog zes D.XXI's over, die voorzover mogelijk in vliegwaardige toestand werden gebracht. Twee toestellen, de 218 met Lt Focquin deGrave en de 244 met Wmr Hateboer vertrokken vroeg in de avond naar Buiksloot. In de ochtend van de 11 e mei werden de 221, 240 en 242 naar Buiksloot gevlogen en tenslotte de 219 op 12 mei. Het vliegpark bestond niet meer als operationele basis. De strijd was echter nog niet gestreden. De mannen van de 1e JaVA gingen er met de overgebleven vliegtuigen tegenaan. Het mocht niet baten, de overmacht was te groot, op 14 mei legde het Wapen der Militaire Luchtvaart, moegestreden, de wapens neer. De door Tlt van Overvest neergeschoten Messerschmitt Bf 109E van Hauptmann Robitsch

Spinner | 2015 | | pagina 8