"DE MOK" HET MARINE VLIEGKAMP 7 Cor van Steijn Met het oog op een oprichting van een eigen vliegdienst voor de Koninklijke Marine werden in 1915 reeds plannen gemaakt voor de aanleg van een vliegkamp in de omgeving van de Marinebasis Den Helder. De beste plaats voor zo'n vliegkamp zou zijn de grote beschutte inham 'De Mok' genaamd en gelegen in de zuidwesthoek van het eiland Texel. Het was zeer geschikt voor watervliegtuigen en bood bescherming tegen stormen. Ook als er buitengaats een zware zee stond, was het water in de baai vrij rustig. Het brede strand was bovendien geschikt voor landvliegtuigen. Tevens kon een klein vliegveldje worden aangelegd op een stuk opgespoten grond. Op 16 april 1917 was men met de bouwwerkzaamhe den zover gevorderd dat de LTZ Thomson met vier kwartiermakers vanaf Soesterberg op de Mok arri veerden en begonnen met de inrichting. Aan de Rijkswerf te Willemsoord was opdracht gege ven voor de bouw van een communicatievaartuig, Vliegkamp I genoemd, en een snelle motorboot, Vliegkamp II genoemd, voor het verlenen van assi stentie aan in moeilijkheden verkerende watervlieg tuigen. In mei 1917 werd begonnen met het overbrengen van materieel van de Marine reparatie afdeling Soester- berg naar De Mok. In deze maand werd de Off. Mach. H. Steensma naar de Amerikaanse Glenn L. Martin Company gestuurd om twee Wright Martin R landvliegtuigen en vier Martin S watervliegtuigen te bestellen. Deze vliegtui- De Mok begin jaren twintig van de vorige eeuw gen werden voorzien van de registraties H-1 en H-2 en J-1 t/m J-4. Deze vliegtuigen werden geleverd in au gustus en oktober. Op 25 mei werd met de Thulin fabrieken in Zweden een aanvullend contract getekend voor twee lesvlieg- tuigen van het type Thulin K die de registratie B-2 en B-3 kregen en vijf éénpersoons jachtvliegtuigen, Type K, die de registratie D-6 t/m D-10 kregen. Bij de NV. Trompenburg in Amsterdam werd een bestelling geplaatst voor nog drie Farman F-22 vlieg tuigen. Zij kregen de registratie A-4 t/m A-6. Bij de scheepswerf de Amstel werd een reserve boot lichaam voor de eerder geïnterneerde en in gebruik genomen White Thomson gebouwd. In juni werd met de Farman F-22 A-3, bestuurd door de LTZ D. Vreede en LTZ Nieuwenhuis, een vlucht gemaakt van De Thulin K 'D-3' op de Kooy De White Thomson 'MG-1'

Spinner | 2015 | | pagina 9