Het ontstaan van het wapenschild van 322 Squadron Overgenomen uit de Londensche Kroniek van Vrij Nederland, 4 september 1943. 21 Het wapenschild van de nieuwe Nederlandsche Spitfire-escadrille, waarover ik in een vorige Lon densche Kroniek schreef, is ontworpen door een van onze piloten. Zijn oorspronkelijke schets gaat hierbij, zij het dan dat om redenen van veiligheid het nummer van de escadrille "verduisterd" is. Vandaar de twee plekken aan weerszijden van de papegaai. Dit in een van de zeldzame gevallen waarin een papegaai een overwinning behaalt op een leeuw. De vliegers hadden namelijk nog een ander motief voor een wapendier bedacht: een leeuw, gewapend met bezem. Het motto daarvan zou dan luiden "nieuwe bezems vegen schoon." Maar aangezien er al een Britsche escadrille is, die een bezem-motief in zijn schild heeft staan, hielden de vliegers het op de papegaai. Prins Bernhard, in zijn functie van eersten ver bindingsofficier met het Engelsche Ministerie van Luchtvaart, heeft nu het ontwerp goedgekeurd, dat daarmee zijn rondzwervingen door tal van Britsche Departementen kan beginnen. In Nederland hebben de escadrilles van de lucht strijdkrachten nooit een eigen "wapen" gehad. Voor een Nederlandsch escadrille, dat een onder deel vormt van de RA.F., moet dit door Engelsche instanties worden goedgekeurd. Het College of Arms is derhalve de eerstvolgende halte voor lorre; dit college, dat in 1483 door Richard III in het leven werd geroepen, is speciaal belast met het toezicht op de wapenschilden van regimenten, vloot-eenheden en escadrilles van de luchtmacht. Onder voorzitterschap van den Earl Marshal, een erfelijke functie, toegewezen aan den Hertog van Norfolk, komen de leden van dit college bijeen, bestaande uit drie Kings-of- Arms, zes Heralds en vier pursuivants. Elk heeft zijn TOTEM eigen taak, en zoo is de Chester Herald belast met de inspectie van alle "badges" van de Lucht macht. De Chester Herald zal dan bin nenkort het ontwerp van den Nederlandschen piloot toestu ren aan den Chef van Staf van de Britsche Luchtmacht, die even eens zijn goedkeuring er aan moet hechten. Wanneer deze verkregen is kun nen de teekenaars van het College of Arms aan het werk gaan om het definitieve wapenschild uit te voeren. Dit geschiedt volgens een bijzonder procédé, waarbij zij o.a. van echt goud gebruik maken. Als het schild tenslotte voltooid is wordt het in laatste instantie voorgelegd aan den Ko ning, die zijn instemming ermee bezegelt door in den linker bovenhoek "George R.I." te schrijven. Het College of Arms vervaardigt daarna een be schrijving van het geheele ontwerp in heraldieke termen, een taal op zich zelf. Deze beschrijving wordt aan den achterkant van het origineel be vestigd dat ten slotte tijdens een ceremonieele parade aan het escadrille zal worden aangeboden. Niet in het minst bewust van eigen belangrijk heid - een feit dat in onze Nederlandsche gemeen schap ongetwijfeld vermelding verdient - fladdert lorre door de crew-room van het Nederlandsche escadrille. Uitspraken, die hem een plaats in onze luchtvaart historie zullen geven, heeft hij alsnog niet gedaan, 's Ochtends begint hij meestal met "Hello Mr. Parker, where are you going?' maar dat is nog een overblijfsel uit z'n vorige betrek king, toen hij maar een dood-gewone dierentuin papegaai was. Sommigen van onze piloten, die 's avonds lange uren in de crew-room doorbrengen wanneer zij zich voor alle eventualiteiten gereed moeten houden, beweren echter dat het eerst Nederlandsche uitkraaisel van hun mascotte het kernachtig woord "Rotmof" was.

Spinner | 2015 | | pagina 23