RECENT VERSCHENEN Meteor F.Mk.8. History Camouflage and Markings. 26 Meer nog dan met de eerste Meteors in de F.4 uit voering werd met de Meteor F.8 onderscheppings jager in de periode 1950-1958 het fundament voor een moderne en krachtige Nederlandse luchtmacht gelegd. De F.8 is Glosters meest verkochte versie. Door concurentie gedwongen en doordat de F.4 al snel achterbleef bij de nieuwste ontwikkelingen, werd de F.8 ontwikkeld met o.a. een verlengde romp, een high speed staartstuk, een schietstoel en sterkere motoren. Fokker verkreeg de licentie rechten voor de F.4 en zou er 100 gaan bouwen voor de Nederlandse luchtstrijdkrachten. Door meerdere oorzaken ging dit niet door, maar de komst van de F.8 en het gezamenlijk bestellen met België werd het bij Fokker verantwoord een pro ductielijn op te zetten. 300 machines voor zowel de Nederlandse als de Belgische luchtmacht werden tussen 1950 en 1954 afgeleverd. Het boek behandelt de ontwikkeling, de bouw, de introductie bij de luchtmacht, de operationele acties en oefeningen tijdens de diensttijd van de Meteor F.8. Hierbij bleven een groot aantal onge lukken met het toestel niet uit. Het aantal Meteors werd vanaf 1956 door introduc tie van de Hawker Hunter F.4 afgebouwd, waarna in 1958 de laatste Meteors werden afgevoerd. Er wordt aandacht besteed aan de Meteor demon straties met verschillende demo-teams, er wordt uiteengezet hoe het zat met de tactische codes en kleuren en tot slot wordt stilgestaan bij de mu seum Meteors. Op de laatste twee pagina's passeren alle Meteors F.8 van de LSK/KLu de revue met hun registratie, RAF/Fokker registratie, construction number, tactische codes en hun uiteindelijke lot. Het boek is tweetalig. De eerste helft wordt het verhaal verteld in het Nederlands, de tweede helft bestaat uit de Engelse versie. De fotobijschriften zijn alle tweetalig. De vele fraaie zijaanzichten geven een goed beeld van de verschillende beschilderingen. De foto's geven een goed beeld van de toestellen in de vijftiger jaren van de vorige eeuw en daarom is het boek een aanrader voor een ieder die geïnteres seerd is in de Nederlandse militaire luchtvaart! Deel 19 van deze reeks van Dutch Profile is ditmaal gewijd aan de Gloster Meteor F.Mk.8 in dienst bij de Luchtstrijdkrachten en de Koninklijke Lucht macht tussen 1950 en 1958. De tekst werd geschreven door Nico Geldhof, al sinds jaar en dag een autoriteit op het gebied van Nederlandse luchtvaart. De vele kleurrijke teke ningen werden vervaardigd door Luuk Boerman. Nico Geldhof, Meteor F.Mk.8, LSK KLu RNeth.AF. History. Camouflage and Markings. Samengesteld, geproduceerd en uitgegeven door Luuk Boerman Dutch Profile. ISBN 978-94-90092-10-8. Softcover, 36 pagina's incl. omslag, ca 80 foto's in zwart-wit waarvan enkele in kleur, 30 zijaanzichten in kleur en enkele tekeningen.

Spinner | 2015 | | pagina 28