Fokker C.5 Export, licentiebouw en dooront wikkelingen Fokker C.5 27 Het boek Meteor F.Mk.8, LSK KLu RNeth.AF. History, Camouflage and Markings kost 17,50 inclusief verzendkosten. Verkrijgbaar door overmaking van het bedrag, naar NL31 INGB0003127421 of NL82ABNA089 271 0551 t.n.v. L.H. Boerman te Zwammerdam, e-mail info@dutchprofile.nl; www.dutchprofile.nl maar het boek is ook ver krijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop, Aalsmeer- derbrug en Flash Aviation Shop, Eindhoven. Hans Berfelo Edwin Hoogschagen, Fokker C.5 Export, licentiebouw en doorontwikkelingen. Uitgegeven door Lanasta/Violaere, Emmen. ISBN 978-90-8616-117-1. PM iKFTTftiriwtn Li win htooflSEr a }i: Het boek heeft 256 stevige pagina's in een hard cover, waarbij een schilderij van Thijs Postma voorstellende een viertal C.5's in internationale beschildering vliegend boven Schiphol de voorkant siert. Ruim 450 vaak onbekende foto's waarvan enkele in kleur en een groot aantal tekeningen, waarvan vele zijaanzichten in kleur maken het boek tot een aantrekkelijk geheel. Daar de geschiedenis van de Fokker C.5 een te complex geheel is om in één boek te beschrijven, lag het voor de hand dat na het deel Fokker C.5: ontwikkeling, gebruik en ondergang, dat het ge bruik bij de Luchtvaartafdeling (LVA) beschrijft, een tweede deel zou verschijnen. Dit tweede deel handelt, zoals de titel al zegt over de export, de licentiebouw en de doorontwikkeling naar en in verschillende landen. Het boek begint met het ontstaan en de ontwikke ling van de C.5. Dit is een onvermijdelijke overlap met het eerst boek, om dit tweede deel separaat te kunnen lezen. Daarna volgen in veertien hoofdstukken de ont wikkelingen en belevenissen van de Fokker C.5 in evenzoveel landen. Deze hoofdstukken variëren in lengte, naar gelang er veel of weinig informatie over het betreffende land beschikbaar is. Eruit springen de hoofdstukken over Denemarken, Fin land, Hongarije, Italië, Noorwegen en Zwitserland. Verschillende landen ontwikkelden eigen typen op basis van de Fokker C.5. Ook al deze typen komen in het boek ook aan bod. Interessant is ook, dat het Fokker-ontwerp uit 1924 en de ontwikkelingen daaruit, in de tweede wereldoorlog in verschillende landen nog een rol speelden. Daaronder de Deense C.5's, die in Duitse dienst, aan het oostfront actief waren. Het boek eindigt met de niet-gerealiseerde verko pen, de niet-gerealiseerde varianten, het Fokker productie-overzicht en het overzicht vliegtuigen per land. Er wordt zeer interessante informatie over de Fok ker C.5 gegeven en daardoor wordt duidelijk, dat Fokker indertijd inderdaad de wereld omspande, zoals ze helaas nooit meer zou doen. Ieder hoofdstuk is een verhaal apart en de geschie denis van de C.5 in diverse landen is een eye-ope ner voor diegenen die dachten dat Fokker alleen voor Nederland vliegtuigen bouwde. Ik beveel dit boek van harte aan, een zeer gedegen werk dat niet alleen de geschiedenis van een vlieg tuigtype beschrijft, de Fokker C.5, maar ook omdat het indirect een inzicht geeft in de Europese ont-

Spinner | 2015 | | pagina 29