WHISKY-4 TUSSEN TRIOMF EN TRAGIEK Loe M M Baltussen 1 Wat de escadrille 'Vijf-vingers-aan-een- hand' van de Luchtvaartafdeeling is geweest in de jaren '20 en '30, is het Whisky-4 demonstratieteam met zijn T'birds in de periode 1957-1967. De geschiedenis van Whisky-4 loopt parallel met die van de Jachtvliegschool ([VS) op de vliegbasis Woensdrecht. In een wisselende bezetting treden de leden van Whisky-4 honderden malen op bij vliegfeesten, wedstrijden en demon- Whisky-4 is ook voor luchtvaartschilder en oud-lucht macht ambtenaar Lam van 't Hof een geliefd onderwerp. Hij heeft meer schitterende schilderijen gemaakt met de TBirds van Whisky-4 als model. (Foto: LuVo) straties. Ze oogsten met hun performance veel succes in binnen- en buitenland. In zeker opzicht fungeren ze zelfs als goodwill ambassadeurs. Het geeft in elk geval de Koninklijke Luchtmacht, de JVS, de vliegbasis Woensdrecht èn het gelijknamige dorp in de zuidwesthoek van Noord-Brabant wijde bekendheid en aanzien. Een noodlottig ongeval op Tweede Pinksterdag, 8 juni 1965, nu 50 jaar geleden, luidt het einde in van het Whisky-4 demoteam. F/L Geoffrey Willson Nog voordat men een naam voor het team heeft kunnen bedenken, ontstaat de demo groep na afloop van de allereerste squadronmeeting op het nieuwe veld in 1956. In die tijd komen de beste vliegers van alle squadrons bij elkaar om sportief hun prestaties te demonstreren. Bij de JVS kent men nog geen team van beste vliegers. Inderhaast groepeert eerste luitenant-vlieger Fred van West, vliegveiligheidsofficier op Woensdrecht, enkele vlieginstructeurs die ook aan de competitie kunnen meedoen. Hij selecteert daarvoor de eerste luitenant vliegers Willem Blaauw, Jan van Kemenade, Toon van Oorschot en Chris Mik. De Britse Flight Lieu tenant (F/L) Geoffrey Willson, die in een uitwisse lingsprogramma tussen de RAF en de Nederlandse luchtmacht bij de JVS is geplaatst, neemt enige tijd na de meeting de leiding ervan op zich. Willson is als leider de vijfde vlieger. Hij wil het Whisky-team zoals het dan wordt genoemd, op een hoger plan brengen. 'Whisky' staat voor de 'W' van Woens drecht in het fonetisch alfabet. Bovendien is 'whis ky' het radio callsign van de JVS. Het team beschikt over vijf Gloster Meteor's F.Mk.8. De commandant van de JVO, majoor-vlieger S. van der Pol, is belast met de supervisie. Het optreden van het Whisky team, dat dan met vijf vliegtuigen in formatie vliegt, wordt voorbereid op papier. Daarop worden achter elkaar alle vliegbewegingen getekend. Deze figuren worden in een briefing met elkaar doorgenomen

Spinner | 2015 | | pagina 3