Kapitein-Vlieger Henk van Dommelen 2 Het eerste Whisky-4 team in 1957 met links de Britse Flight Lieutenant (F/L) Geoffrey Willson en in detail besproken. Pas daarna worden ze uit geprobeerd tijdens een oefenvlucht. De vliegbewe gingen moeten nogal eens worden aangepast aan het beperkte motorvermogen van de Meteor. Het programma duurt 15 tot 19 minuten, afhankelijk van de hoogte van de wolkenbasis. In 1958 is er geen ruimte voor het team. Door een tekort aan instructeurs en een veel te groot aantal leerlingen blijven geen oefenuren over voor het Whisky-team. Daar komt bij dat de Meteors worden vervangen door Lockheed T-33A T'birds, waarop de vliegers eerst zullen moeten worden overgelest. Ook de vliegers van het Whisky team moeten die omschakeling maken. Als F/L Willson begin 1958 naar Engeland terugkeert, wordt kapitein-vlieger Peter Wierikx uit Hoogerheide teamleider. Onder zijn leiding worden in 1959 24 optredens verzorgd waarbij voor het eerst rook wordt gebruikt om het patroon van de vliegbewegingen beter zichtbaar te maken voor het publiek. In 1963 doopt de toenmalige teamleider kapitein vlieger Nic de Vrij het T-33 demoteam officieel 'Whisky-4'. 'Whisky' volgens de Schotse spelling, als eerbetoon aan Geoffrey Willson. In oktober van dat jaar neemt kapitein-vlieger Henk van Dommelen de leiding over. Van Dommelen praat nooit over Whisky-4 als 'stuntteam'. Steeds opnieuw wijst hij erop dat vliegers geen stuntmannen zijn, maar vlieginstructeurs die een demonstratie formatie- vliegen geven. Naast Van Dommelen vliegen dan eerste luitenant Evert Motshagen, Harry Peerboom en sergeant Kees Koster bij het team. Op 7 juni 1964 eindigt Whisky-4 tijdens een optreden voor 150.000 bezoekers op de vliegbasis Caselle bij Turijn op de tweede plaats na het Italiaanse team Frecce Tricolore. Whisky-4 trekt overal waar zij komen grote belang stelling. Ze maken furore in binnen- en buitenland en er is veel waardering en applaus. Vanuit Canada komt zelfs een uitnodiging om er de opening van de Wereldtentoonstelling enige luister bij te zet ten. Als op 28 juni 1964 ook wordt gevlogen bij een vliegfeest op Melsbroek, zoals de nationale lucht haven van Brussel dan nog heet, blijven de ovaties niet beperkt tot die van het 100.000 koppen tellend publiek. Teamleader Van Dommelen wordt voorge steld aan koning Boudewijn die hem complimen teert en veel geluk wenst met het team. Kort daarna komt kapitein Hans Sommer bij het team. De Belgi sche commandant-vlieger Chiel Helderweirt wordt reserve. Whisky-4 mag als een van de weinige buiten landse teams op 19 september 1964 deelnemen aan de Battle of Britain Memorial Flight boven Engeland. Dat hebben ze al eerder gedaan. Hoewel de bezet ting van het team kort daarvoor nog is gewisseld,

Spinner | 2015 | | pagina 4