Professioneel Ready for take-off 3 De T'Birds van Whisky-4 in een box formatie. (Foto: LuVo) is het optreden in Engeland zeer succesvol. Whis- ky-4 krijgt een uitnodiging om in 1965 weer terug te komen. Op Tweede Pinksterdag, 8 juni 1965, wordt op Woensdrecht de jaarlijkse Open Dag van de lucht macht gehouden. Hoogtepunt daarvan is het op treden van Whisky-4 dat rond 16:00 uur met een goed doorgetraind programma aan de kop van de baan verschijnt. Reserve vlieger Helderweirt die al eerder is gestart, vliegt in een holding op enige af stand van het vliegveld. Als de nood aan de man is, kan hij - onzichtbaar voor het publiek - direct een opengevallen plaats in de formatie innemen. Ook kapitein-vlieger Jaap Kegge heeft als speaker zijn plaats achter de microfoon ingenomen. De kisten zijn dan nog in de bekende aluminium zilver kleur met oranjerode dayglows op neus, romp en tiptanks. Ze doen niets meer dan wing-overs, rolls en loopings, maar blijven voortdurend in formatie. Er is geen enkel demonstratieteam dat zó lang in formatie blijft vliegen als Whisky-4. Tot het moment van de horizontale split-up. Dan verlaten de nummers 1 en 3 en de nummers 2 en 4 de formatie, strak gechoreo grafeerd: 1 en 3 steil in een volledige rechterbocht, 2 en 4 naar links en na vijf seconden strak over rechts, om allemaal op volle snelheid, tegelijk terug te komen boven de baan en elkaar pal voor de toren te kruisen. Daarna gaat het omhoog waar in plaats van een spectaculaire bomb-burst hoog-in-de-lucht, de vier zich opnieuw formeren, waarna landing en full stop' volgen. Professioneel, vele malen uitge voerd voor het publiek en nog vaker beoefend. Het optreden laat zien wat vliegers en vliegtuigen met elkaar presteren. Het zegt iets over discipline, trai ning en over de concentratie van de vliegers. Uitge rekend op de vooraf afgesproken plaats en moment komen ze bij elkaar en pikken de oorspronkelijke formatie weer op. De vlieger moet de nukken en prestaties van zijn kist door en door kennen. En dat alles in uiterste concentratie, in een strakke for matie, 12 minuten lang en 'binnen de contouren van de vliegbasis', kondigt de speaker aan. Kapitein Kegge: 'Whisky-4 laat u dus van begin tot eind ge nieten, u hoeft dus niets te missen: dit is de Grand Finale van een spectaculaire middag'. Niemand kan zich de dramatische werkelijkheid van deze woor den indenken die zich een paar minuten later in volle omvang voor ieders ogen zal voltrekken. Tienduizenden mensen uit de regio staan langs de parallelbaan op Noord. De gehele bemanning van de vliegbasis is voor dienst op de basis aanwezig. Familieleden van de Whisky-4 vliegers en het per soneel van de Technische Dienst bekijken het vlieg- programma bij de zuidelijke rolbaan aan de andere

Spinner | 2015 | | pagina 5