...wat doe je nou?' 5 kant van het veld. In West-Brabant dweept men met Whisky-4. Er worden Whisky-4 rally's gehouden met klassementsproeven op de vliegbasis en een gouden vliegerhelm als trofee. In Roosendaal wordt Whisky-4 aperitief gedestilleerd. De vliegers zijn helden en worden op handen gedragen. In het voor jaar van 1965 heeft kapitein Van Dommelen zijn team nog veranderd. Als leader vliegt hijzelf zoals altijd met de M-51, eerste luitenant-vlieger Rudy Liem met de M-46 is de nummer twee in de forma tie, eerste luitenant-vlieger Harry Peerboom met de M-55 als nummer drie en kapitein Hans Sommer is met zijn M-57 de nummer 4 en slot in de formatie. De Belgische kapitein-vlieger Chiel Helderweirt blijft algemeen reserve. 'Een volmaakte take-off1, schrijft adjudant-oo Piet Michielsen uit Bergen-op-Zoom veertig jaar later. Hij is een van de crewchiefs bij Whisky-4 en werkt bij de Technische Dienst op de vliegbasis. Het blijft een spectaculair gezicht zo'n start met vier kisten naast en achter elkaar tegelijk. Het optreden ver loopt feilloos. 'Met duizelingwekkende snelheid wordt figuur na figuur afgewerkt. Maar niemand weet hoe hard er in die vier cockpits aan de stuur- knuppel wordt gesleurd en gezweet: rollen en loops, draaien en keren, klimmen en dalen'. De vier kis ten denderen vanuit de richting Huijbergen 'vol pot bijna plat op dek' op de baan af. Dan klinkt de koele stem van de leader strak door de luidsprekers langs de baan: 'Split up Now Van Dommelen met Peerboom achter zich, legt zijn kist steil op zijn kant voor een complete rechter- bocht. Liem met Sommer aan zijn staart draait een paar seconden naar links om dan weer over rechts, om tegenover de nummers 1 en 3 op volle snelheid tegelijk terug te komen boven de baan. Maar Liem en Sommer komen er niet goed voor. Tienduizen den bewonderaars zien op die Tweede Pinksterdag kapitein Hans Sommer en eerste luitenant Rudy Liem voor hun ogen verongelukken. Wat er pre cies is gebeurd is nooit bekend geworden. Liem met Sommer achter zich aan zit misschien eerder boven de baan dan de nummers 1 en 3, heeft mogelijk te hard getrokken om zijn snelheid er enigszins uit te halen om op het goede moment op de juiste plaats te kruisen met Van Dommelen en Peerboom. Daardoor verliest Liem enige hoogte ter- Tweede Pinksterdag, 8 juni 1965, staat nog bij duizen den West-Brabanders in het geheugen gegrift. Whisky-4 crasht op Woensdrecht

Spinner | 2015 | | pagina 7