Drama Doorstart 6 Whisky-4 vliegt in 1966 in de nieuwe kleuren. De livery is bedacht door Whisky-4 vlieger Ben Drenth. (Foto: LuVo) wijl hij eigenlijk op volle snelheid erg laag vliegt. Sommer, pal achter hem, stuurt geconcentreerd alleen maar op zijn voorganger die net iets hoger vliegt en merkt niet dat hij daardoor steeds lager is gaan vliegen. In die tijd ligt er nog een bosperceel tussen start- en rolbaan. Vlak voor de VIP-tribune raakt Sommer met de tiptank van zijn rechtervleu gel de bomen, rolt door de bosrand en explodeert in een enorme vuurbal, Liem die vlak boven hem zit, met zich meenemend en die buiten het veld verongelukt. Teamleader Van Dommelen nog even over de openstaande verbinding uit de luidsprekers langs de baan: 'Ruud wat doe je nou Een oneindig verdriet valt over de mensenmassa langs de baan. En een pijnlijk gevoel van niet te beschrijven medelijden met de aanwezige echtge noten van Liem en Sommer die van het ongeval getuige zijn. Stil, ingetogen en gedisciplineerd verlaat het publiek de vliegbasis. Het vliegfeest eindigt in een drama. Het verdriet is groot en heel West-Brabant leeft mee. Het publiek voelt zich ten nauwste betrokken met de nabestaanden. De basis beleeft de grootste ramp uit haar geschiedenis tot dan toe. Ruim 40 jaar later brandt deze rampzalig gebeurtenis nog op het netvlies van de vele duizen den die het hebben gezien. Het zou 29 jaar duren voordat op Woensdrecht weer een Open Dag wordt gehouden. Voor Whisky-4 lijkt het 't begin van het einde. Maar niet voor de toenma lige Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal-vlieger A.B. Wolff. Die vraagt kapitein Van Dommelen in 1966 de draad weer op te pakken en een nieuw Whisky-4 team te formeren. Het team bestaat dan opnieuw uit Van Dommelen zelf als teamleider en de eerste luitenants Arend Roest, Willem Jaski en sergeant-vlieger Ben Drenth. Ook de vliegtuigen zelf krijgen een nieuwe outfit: licht groen met donkergroene biezen. De nieuwe styling is ontworpen door Ben Drenth. Het nieuwe team wordt bij het 10-jarig jubileum van Whisky-4 op 23 juni 1966 aan de pers gepresenteerd. Er volgen nog optredens op Brustem, Beek en bij het 700-jarig bestaan van de stad Tholen. Ook is er nog de tradi tionele deelname aan de Battle of Britain Memorial Day in Engeland en enkele demo's boven nabijgele gen vliegbases. Maar lang heeft deze doorstart niet meer mogen duren. Op 6 oktober 1966 vindt op Woensdrecht een optre den van Whisky-4 plaats. Dat gebeurt tijdens een 'Wingparade' bij de brevettering en beëdiging van een klas jonge jachtvliegers. Pas later blijkt het 't laatste optreden te zijn geweest van het roemrijk ste demoteam dat de Koninklijke Luchtmacht ooit heeft gehad. Door de grote druk op het lesbedrijf van de Transitie Vliegeropleiding (TVO) hebben de vliegers van Whisky-4 steeds minder tijd om te oe fenen. Bovendien kunnen de vliegtuigen moeilijk worden gemist voor het lesbedrijf. Daarop wordt besloten het team op te heffen en komt er een einde aan een imposant deel Nederlandse lucht vaarthistorie op de vliegbasis Woensdrecht.

Spinner | 2015 | | pagina 8