Verbondenheid 23 Een Chrysler M4 Sherman in het NMM bereikte verzelfstandiging van de defensiemusea. Dat daarmee en met de oprichting van de Stichting Defensiemusea ook de navelstreng met Defensie zou zijn doorgeknipt, mag worden betwijfeld. In de corporate communicatie strategie van Defensie zal het NMM een platform blijven voor public affairs21' van Defensie.22' Voor wat betreft haar eigen communicatie beleid zal het NMM dat zelf ongetwijfeld nog veel bre der willen trekken. Dan gaat het ook om andere publieksgroepen, meer civiel en technisch, zo als de defensie-industrie, (militaire) luchtvaart gerelateerde ondernemingen, de zakenwereld en het onderwijs. Bovendien is Defensie voor de exploitatie van haar vier23' musea een langdurige subsidierelatie aangegaan met de Stichting Defen siemusea. Daartoe wordt jaarlijks een bedrag van 7,5 miljoen beschikbaar gesteld. Ook voorziet Defensie de komende 25 jaar in een jaarlijks be drag van 8,5 miljoen aan het consortium (NMM Company B.V.) als beschikbaarheidsvergoeding voor de gezamenlijke exploitatie. Dat is het bedrag dat wordt betaald voor het ontwerp, bouw, finan ciering, onderhoud en de exploitatie van de NMM gebouwen. Alle andere museale aangelegenheden zoals de programmering, marketing en sales, de collectie en het beheer daarvan, de invulling en be- zetting van vaste medewerkers en de vrijwilligers, zijn voor exploitatie van het NMM. Met deze substantiële financiering voor de ko mende 25 jaar kan niet echt worden gezegd dat de herinrichting van het museaal bestel bij Defensie het departement 'op afstand' heeft geplaatst. Daar komt bij dat het Museumkwartier op de vm. vlieg basis Soesterberg eigendom is en blijft van Defen sie.20' Ook de collecties blijven eigendom van de Staat. En de minister blijft verantwoordelijk voor de ontwikkeling en de uitvoering van een eendui dig museaal beleid.12' De minister benoemt de voorzitter en de leden van de Stichting Defensiemusea. Defensie en de Stichting Defensiemusea maken met elkaar af spraken over de doelen die de stichting zal moeten realiseren.12' De verbondenheid tussen de stichting en Defensie wordt voortgezet en daarmee ook de relatie tussen de stichting en de vroegere Leger- en het Militaire Luchtvaart musea. De minister zelf noemt het 'een bijzondere band tussen haar mi nisterie en de Stichting Defensiemusea'.12' Maar de beoogde 'afstand' tussen het museum en het depar tement is misschien toch korter dan aanvankelijk is bedoeld....

Spinner | 2015 | | pagina 25