De opknapbeurt van de Eindhovense Spitfire 'VL-V/MJ289' in 1971, is het eerste grote project geweest waar Spitfire deskundige Harry van der Meer (l) bij werd betrokken. Eerste luitenant (r) en auteur van dit artikel, was de initi atiefnemer voor deze restauratie. Het project werd geleid door de toenmalige Elt Peter van der Vliet, hoofd Afdeling Werkplaatsen op Eindhoven. Kolonel Jan van Arkel, vm. basiscommandant van Eindhoven en Engelandvaarder aan wie het Spitfire-monument aldaar was te danken, gaf Elt Baltussen persoonlijk zijn toestemming voor de meta morfose van de VL-V/MJ289 naar de originele H-15/MJ959. (Wat waren ze nog jong, toenred.) kan worden gemist in de collectie van de Militaire Luchtvaart bij het NMM. Helaas duurt de reparatie van deze Spit duurt lan ger dan aanvankelijk gedacht. 'Een gevolg van over elkaar buitelende prioriteiten', zegt conservator Staarman. Daar komt bij dat er ook voorzieningen moeten worden getroffen voor de veiligheid van de bezoekers. Zo vinden sommige bezoekers dat ze op de Spitfire mogen klimmen. Staarman geeft dui delijk aan dat dat niet de bedoeling is. 'Het is niet alleen onveilig, maar het veroorzaakt ook schade aan de polyester vleugels'. Daar moet de conserva tor naar eigen zeggen nog iets op vinden. De meest strategische plek lijkt dan ergens in een perk naast het wandelpad waar de meeste sociale controle is. Denk ik. De verwachting was dat de Spit al lang weer buiten zou staan. En wat velen dan graag zouden willen zien: op een meer markante plaats langs de wandelroute naar de ingang. Want dat deze retro Spitfire van belang is geweest bij de totstandkoming van een vliegende Nederlandse Spitfire, mag nu wel duidelijk zijn. Met dank aan Harry van der Meer voor zijn opmerkingen. Noten: 1http://www.jutter.nl/spitfire-vliegt-weer-uit/ 2. Later werd er het Pantser Infanterie Rij-Opleidings Centrum gevestigd (PIROC). 3. Vliegers van 322 Sq hebben alleen met Spitfires Mk.XIV intercepties op V-1 's gevlogen. Het 322 Sq voerde in de oorlog geen H- registraties. De Spitfire L.F.Mk.IXc in de middelenhal van het NMM is pas op 17 juli 1946 bij de LSK in dienst gekomen. Afkortingen: F/L Flight Lieutenant (kapitein-vlieger) LF Low Level Flying (laagvliegen) P/O Pilot Officer (Onderluitenant, vaandrig) SKHV Stichting KLu Historische Vlucht W/O Warrant Officer (Adjudant-Onderofficier) Na oplevering van de nieuw geschilderde Spitfire H-15 is er een fotomoment voor het postdock (Hangar-B) op de Vlb Eindhoven. Daar heeft de kist slechts enkele minuten opgelijnd gestaan met enkele NF-5's toen de wind opstak

Spinner | 2015 | | pagina 31