Bakermat museum. Op de vierde verdieping is de transport galerij ondergebracht. De treinen staan op de be gane grond. Uit praktische overwegingen. Schepen zouden daar ook moeten liggen. Maar water en schepen zijn er niet te zien. Voor een Alpenland als Oostenrijk ook niet echt een voor de hand liggend transportmiddel. Of het zou over de schone blauwe Donau moeten zijn die door de stad stroomt. Typi sche Oostenrijkse automerken, als Austro-Daimler, Haflinger, Lohner, Puch, Styer en nog vele anderen staan met hun PKW's en race auto's ook op de 4e etage. Maar waarom net als in het gelijknamige museum in Berlijn, ook hier vliegtuigen hoog in het gebouw moeten worden gezocht, ontgaat mij volle dig. Ook vliegtuigen zijn niet erg handig naar boven te krijgen en als ze er eenmaal staan, of hangen, is de inrichting van de expositie nauwelijks meer te veranderen, zodat zo'n tentoonstelling op den duur statisch wordt en de bezoeker nog maar weinig interessante nieuwigheden te bieden heeft. De locatie van de luchtvaart expositie hoog in het gebouw beperkt de uitbreiding van de collectie. De expositie is momenteel niet echt representatief voor de luchtvaarthistorie van Oostenrijk. In Wenen en elders in Oostenrijk heeft men nu eenmaal de handen vol aan de rijke historie van Oostenrijk. Die omvat vele eeuwen meer dan die ene eeuw lucht vaart. Net als in veel andere Europese landen staat ook in Oostenrijk het begin van de luchtvaarthisto rie vrijwel op zichzelf. In het Technisches Museum zien we er weinig van terug. Overigens ook niet in het Heeresgeschichtliches Museum in dezelfde stad. Het accent van de collectie ligt vooral op de historie van de techniek en minder op die van de luchtvaart. Een Aviatik D-1, een Etrich Taube en het Sturmflu- gelmodell van Lilienthal zijn de enige representan ten van een ver verleden. Uitbreiding van de collec tie op de vierde verdieping ligt niet voor de hand. De bakermat van de Oostenrijkse luchtvaart bevindt zich op het vliegveld van Wiener Neustadt. In november 1909 was Igo Etrich er met zijn Taube de eerste vliegende Oostenrijker. Op 8 sep 1910 veroorzaakten de gebroeders Warchalovski in hun vliegtuigen boven Wiener-Neustadt de allereerste mid-air collision in de luchtvaartgeschiedenis. Ie dereen, inclusief aartshertog Leopold Salvator van Oostenrijk die als passagier meevloog, overleefde de crash.1* Luitenant-vlieger William C.J. Versteegh, die in de jaren '20 van de vorige eeuw in Nederland bekendheid heeft gekregen met het demonstra tieteam 'Vijf-Vingers-Aan-Een-Hand', heeft bij de vliegschool van Igo Etrich zijn vliegbrevet behaald op een A.II Taube.2' Grote bekendheid ontleend Wiener Neustadt vandaag de dag met de vestiging van Diamond Aircraft, een vliegtuigfabriek voor recreatie vliegtuigen en kleine zakenvliegtuigen, waarvan er zo'n 25 in Nederland zijn geregistreerd.3' Het Sturmflügelmodell van Lilienthal is het kleinste van alle 18 zweefvliegapparaten die hij heeft gebouwd

Spinner | 2015 | | pagina 46