Herinneringen van een donateur dacht van de 91st Bomb Group Memorial Association, welke instelling het één en ander aan het rollen bracht. Resultaat: de Franse overheid deed de B-17 als een blijk van vriendschap tussen de VS en Frankrijk ten geschenke aan de Amerikaanse regering. Mecaniciens van de USAF zijn daarna van 23 januari tot 4 februari 1972 in de weer geweest om de machine te demonteren en in gedeel ten naar Wiesbaden AFB in Duitsland te vervoeren. Het duurde nog tot 14 juni 1972 alvorens de B-17 met een Lockheed C-5a Galaxy transportvliegtuig van Rhein-Main AFB naar Dayton in Ohio kon worden overgebracht. In 27 kratten verpakt is de B- 17 tot juli 1978 in het USAF Museum opgeslagen geweest voordat de 512th Mili tary Airlift Wing op Dover AFB het besluit nam om de monumentale taak op zich te nemen de B-17 tot haar oorspronkelijke staat als Shoo Shoo Baby terug te brengen. Een taak welke naar schatting zo'n 40.000 man uren zou gaan vergen. Nadat een viertal Wright Cyclone R-1820-97 motoren van 1200 pk elk, waarover het museum beschik te, volledig waren gereviseerd door Airpower Inc. in Lakeport, konden deze in de Shoo Shoo Baby worden ingebouwd. Medio 1988 heeft de 512th Antique Aircraft Restoration Group op Dover AFB een stuk restauratiewerk aan het USAF Museum in Dayton afgeleverd, waarop men terecht trots mag zijn. ThijmJ.K. de Raaf Dwalend door het museum komen allerlei herinneringen naar boven bij het zien van de vliegtuigen uit de tijd dat straalmotoren nog onbekend waren: Vliegtuigen, die aanmerkelijk langzamer vlogen dan het geluid, zodat men alle tijd had om het toestel in de lucht te ontdekken zoals bijv. de wekelijks overkomende DC-2 en later de DC-3, op weg naar het toenmalige Indië. En later diezelfde DC-3, nu bekend als de Dakota als passagier terugvliegend in de 'groentekist' van Andir naar Kali Djati. Een landing die niet precies volgens het boekje verliep, zodat de piloot niets anders over bleef dan doorstarten, rakelings over een hangar! De 2e landing was perfect, maar er stonden wel ambulances, brandweer en veel personeel langs de baan De Spitfire, steeds weer duikend en vurend op treinen en wegtransporten; honderden Lancasters begeleidend, op weg naar doelen in Duitsland. Later, op Kali Djati, van dichtbij te bewonderen. De Fokker D-XXI, samen met de Fokker T-V, formatie-vlie gend. Of, tegen het einde van de oorlog, toen jachtvliegtuigen hoog overkwamen en die je pas hoorde, als ze bijna uit het zicht waren. Het begin van het straaltijdperlc de Gloster Meteor. En zo rond dwalend, sta ik voor de B-25 Mitchell van het 18e Squadron. Er langzaam om heen lopend, dwalen mijn gedachten terug naar die dag in december 1947. Ook toen stond ik met een twintig-tal andere Luchtvaarttroepers bij zo'n Mitchell op het vliegveld Tjililitan. Net 2 maanden in het toenmalige Indië, mochten wij, vliegveld bewakers, een keer mee de lucht in. Nu, opkijkend naar de glazen neus met zijn mitrailleurs, hoor ik weer het doordringend geluid van (een 6-tal) warmdraaiende moto ren en besef ik, dat een wensdroom in vervulling zal gaan: Vliegen, en hoe! Verdeeld over 3 Mitchells mogen we achter de bemanning aan naar binnen. Met nog 2 man heb ik het geluk dat ik voorin kan, in de ruimte achter de cockpit De andere 5 gaan, via de achteringang, naar het staartgedeelte. Ons toestel gaat als laatste de lucht in. Over de schouder van de piloot heen kan ik beide andere toestellen zien. 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 13