Een Focke Wulf FW-190, zoals er vele op 1 januari 1945 geallieerde bases aanvielen. Foto: Aerohobby Langs de westelijke grens van het veld komend maken de leidende toestellen een scherpe bocht naar links en in verspreide formatie naderen de eerste Messerschmitts. De kanonnen donderen en de drie machines achter Dave Harding worden vol geraakt. De Canadezen haasten zich uit de cockpits en rennen voor hun leven. Intussen raast Dave over de baan met de gasmanet tegen de nok. Geheel alleen neemt hij het gevecht op met de voorbij razende horden. Nauwelijks los van de baan weet hij een aanvaller neer te halen. De overmacht is helaas te groot en voordat hij voldoende snelheid heeft bereikt, wordt hij zelf getroffen, waarbij hij het leven laat. De Duitse jagers vallen individueel of in Rotten aan. Door gebrek aan munitie moe ten de afweer mitrailleurs het vuren staken. De Luftwaffe beheerst de situatie volkomen, de Canadezen kunnen niets anders doen dan de vuisten ballen bij de aanblik van hun brandende Spitfires. Aan het einde van de baan staat de kleine caravan van de airfield controller. Ondanks de onophoudelijke aanvallen blijft deze officier op z'n post en 22 roept de beide opgestegen secties Spitfires op om met de meeste spoed naar Evere terug te keren. Onder de aanvallers bevinden zich veel onervaren piloten, die kort tevoren hun opleiding hebben voltooid en nu maar moeten zien, dat ze meekomen met de meer ervaren vliegers, waaronder meerdere azen. De meesten zijn geen scherpschutters en sommigen vinden het belangrijker om hun munitie aan nutteloze doelen te verspillen met als gevolg dat een aantal Spitfires de aanval onbeschadigd overleeft. Drie terug kerende Spitfires weten zes Duitsers te beletten naar huis te gaan. Steve Butte neemt er drie voor z'n rekening. Na het verbruiken van hun munitie, maken de Canadezen dat ze wegkomen. Even abrupt als ze zijn komen opdagen verdwijnen de Duitse jagers. Elf Spitfires zijn niet meer te repareren en moeten worden afgeschreven. Aan de west grens van Evere staan diverse toestellen in lichter laaie, inclusief Prins Bernhards Beechcraft. Ook Eindhoven krijgt er danig van langs. Als acht Typhoons van het Toronto Squadron van de Royal Canadian

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1990 | | pagina 22