Een bekende maar tevens unieke foto van Rudi van Daalen Wetters (voorin de kano) en Jaap van Hamel enkele momenten voordat ze door de HMS Eglinton op 25 juni 1941 worden opgepikt. Om bij een eventuele gevangenname terug te kunnen vallen op de Conventie van Genève hadden beide kort voor het begin van de vlucht in Katwijk hun landmachtuniform aangetrokken. De kano waarmee beide Nederlanders Groot-Brittannië bereikten is tentoongesteld in het Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. (Foto: SLH) wind op. Gevolg was dat ze een hele dag moes ten laveren met hun zwaarbeladen bootje, dat door de flinke deining leek te kunnen omslaan. Op de derde, vierde en ook de vijfde dag van hun ontvluchting kregen de inmiddels danig vermoeide Engelandvaarders te kampen met vrijwel windstil weer.8 Het zeiltje, dat in de eer ste dagen zeer goede diensten had bewezen, werd daardoor min of meer nutteloos. Het duo was nu geheel aangewezen op het gebruik van de peddels. De uitzichtloze situatie, een gebrek aan drinkwater en de dodelijke vermoeidheid leidden tot hallucinaties bij Jaap van Hamel. Van Daalen Wetters daarover: "Steeds beweerde hij de Engelse kust te zien wat helaas niet waar was. Persoonlijk dacht ik dat we Engeland voor bij waren en nu naar de State of Liberty van New York moesten uitzien." Van deze veront rustende gedachte had Rudi zijn reisgenoot Jaap vanzelfsprekend geen deelgenoot gemaakt. In de ochtend van de vijfde dag. op 25 juni 1941, gloorde evenwel enige hoop aan de hori zon, toen in de verte gedonder werd opgemerkt. In voorgaande dagen was dit weliswaar ook al hoorbaar geweest, maar nu werd het steeds lui der en duidelijker. Het even later neerstrijken van een doodgewone 'huis, tuin en keuken' vlieg op de mast van de boot en de waarneming van rondvliegende meeuwen, wettigde de ver wachting dat een goede afloop toch nog moge lijk zou zijn: "We zagen toen ook links voor ons kleine zwarte stipjes in de lucht. Na verloop van tijd bleek dat de stipjes van links naar rechts voortbewogen en groter werden. Tot onze grote verbazing zagen we tenslotte dat het luchtbal lonnen waren." Het bleken barrageballonnen 10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 10