Loe M.M. Baltussen le luitenant J.C. Bogaard en 2C luitenant-vlieger H. Doppen berg bij het vaststellen van de cockpitstoel van de Fokker D.XXI voor de kortste en de langste vlieger van de LVA. de actieve dienst erop. Als reserve-officier gaat Herman Doppenberg dan met 'klein verlof. Hij kan alleen nog 's zaterdagsmiddags zijn currency bijhou den. Lang heeft dat niet geduurd, want al in april 1939 wordt hij weer onder de wapenen geroepen. De Duitsers schenden meer en meer het neutrale Nederlandse luchtruim. De Meidagen van 1940 Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog dient reserve Tweede Luitenant Doppenberg bij de lc Jachtvlieg Afdeling (JaVA) op het marinevlieg kamp De Kooy. Een maand daarvoor was de een heid vanaf Eindhoven verplaatst. Hij vliegt er op de Fokker D.XXI, waarvan er elf (aanvankelijk 12) op De Kooy zijn gestationeerd. De serviceability van de D.XXI is 100 procent. De vliegtuigen zijn ingedeeld in drie patrouilles van drie en één van twee. Alleen de toestellen van de patrouillecommandanten zijn uitgerust met radio. Maar die apparatuur is al defect na één dag operationeel vliegen. Nog voordat de commandant van de Staf Jacht- groep, majoor-vlieger H. van Weerden Poelman, het 'algemeen alarm' afgeeft, geeft de comman dant van de le JaVA. reserve-kapitein-vlieger H.M. Schmidt Crans zijn vliegers al opdracht 'onmiddel lijk op te stijgen'. 'Zonder bepaald doel', schrijft Herman Doppenberg later, 'maar het was duide lijk oorlog'. Tlt Doppenberg maakt als patrouille commandant in de '221' met nog twee D.XXi's ('233' met res.sgt-vl. G.J. Slag en '242' met res.sgt- vl. P. Smits) deel uit van in totaal vier patrouilles. De patrouilles stijgen tussen 03.55 uur en 03.59 uur achter elkaar op van het gecamoufleerde vliegveld. Direct daarna wordt vanuit het hoofd kwartier 'algemeen alarm' gegeven. Dat houdt onder andere in dat de patrouilles op zicht afstand van De Kooy blijven hangen. Rond 04.13 uur vliegt tlt-vl. Doppenberg met zijn patrouille naar de Afsluitdijk en weer terug naai de Kooy. Als hij dikke rookwolken ziet boven Texel ter hoogte van de vliegschool, verlegt hij zijn koers in die richting; maar bij een poging om op De Vlijt te kijken wat er aan de hand is. worden ze boven het Marsdiep zo hevig beschoten door de torpedobootjager 'Jan van Galen' dat zij zigzag gend moeten terugkeren naar De Kooy. Om half vier landt de patrouille Doppenberg op de Noordwest-Zuidoost baan van het vliegkamp, waar direct wordt bijgetankt voor de volgende opdracht. 5

Spinner | 2004 | | pagina 5