Oorlogsverleden eigenaar van de overblijfselen, Steve Atkins, kon voor weinig geld twee rompen en vleugels van een replicabouwer overnemen. Hij construeerde zelf een stalen frame zodat het MLM zelf de plastic Spit fire kon monteren. Op de restanten van de MK732 is kort daarna 35- en zelfs 40.000 pond geboden! Sinds 1991 echter zijn de restanten van deze Spit fire weer terug in Nederland. Sterker nog: de kist is al jaren luchtwaardig en vliegt als 3W-17/MK732 (PH-OUQ) bij de Stichting KLu Historische Vlucht (SKHV) op Gilze-Rijen. In Nederland bevinden zich momenteel slechts drie originele Spitfires. Twee andere Nederlandse Spitfires, de originele H-15/MK959 van Eindhoven en de PL965 die jarenlang in het oorlogsmuseum van Overloon heeft gestaan, zijn gerestaureerd, luchtwaardig en vliegen in Houston, Texas en op North Weald, UK. Een derde, de H-8/3W-8/MJ271, wacht op Duxford, UK op een dergelijke upgrade. De overige zeven Spits in ons land zijn stand- in's van kunststof. Er bestaan nog maar weinig Spitfires met een oorlogsverleden. En als ze er al zijn, staan ze niet in de open lucht, maar zijn ze zorgvuldig geconserveerd en worden onderdak bewaard in een museum. Van de tien nu nog in Nederland aanwezige Spit's zijn er slechts twee met Uit de geruilde restanten van de H-25/MK732 is na enkele jaren de compleet gerestaureerde en vliegwaardige 3W-17 ontstaan, dankzij het niet aflatend doorzettingsvermogen van een aantal super enthousiasten. Deze Vickers-Super- marine VS.361 Spitfire LF.Mk.IXc is hèt vlaggenschip van de Stichting KLu Historische Vlucht op Gilze-Rijen. Ze neemt nogal eens de honneurs waar bij tal van herden- kingsvluchten en is prominent aanwezig op de jaarlijkse Veteranendag, boven Wageningen en de tweejaarlijkse Open Dag van de Luchtmacht een oorlogsverleden. Dat is de Spitfire H-1/MJ143 die als een anachronie3) in het NMM is opgehangen naast een V-1. De andere Spitfire die nog operatio neel heeft gevlogen in W.O.2 is de vliegende 3W-17/ MK732 van de SKHV op Gilze-Rijen. Vier van de tien Spitfires in Nederland zijn originele vliegtuigen: de zes anderen zijn polyester replica's. De Spitfire in de middelenhal van het NMM is zodanig geënsceneerd dat die pal naast een Duitse V-1 hangt. De vliegers van het Nederlandse 322 Sq hebben in 1932 vlieguren in 1761 missies minstens 110 V-1 onderschept die richting Londen vlogen. Door naast ze te vliegen, konden ze de vleugel van de V-1 even omhoog wippen, waarop de vliegende bom afdraaide en voortijdig neerstortte. Of ook de latere H-1 die toen nog was ingedeeld bij het RAF 485 New Zealand Squadron ook daar voor is ingezet, is onwaarschijnlijk. Zulke intercepties werden voor zover bekend voornamelijk gevlogen met Spitfires van het type Mk.XI, XII en XIV. De H-1/MJ143 is een van de eerste Spitfires die op 7 juli 1946 werden overgevlogen vanuit Engeland via MVK Valkenburg naar Twenthe. In juli 1951 veranderde de registratie van de Spitfires in '3W'. Op de foto lijkt het alsof de Spitfire in het NMM wordt voortgestuwd door de motor van een V-1....

Spinner | 2015 | | pagina 29